Прејди на содржината

Курака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цивилизација на Инките


Тупак Амару II, курак кој го предводел големиот бунт на Андите во 1781 година. Модерна слика.

Курака — службено лице во Тавантинсују и ја вршел должноста на магистрат во Империјата. Таа е четврта функција по важност во Империјата почнувајќи од Сапа Инка како главен на истата.[1] Кураките биле водачи на ајлу, општествени групи поврзани на крвно сродство.

Кураката исто така собирал даноци, учествувал во религиски обреди, биле одговорни за просперитетот на луѓето како дар од задгробниот живот.[2] Тие имале високи привилегии во општеството на Инките, како на пример иземање од давање данок или право на полигамија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Incas: lords of gold and glory. New York: Time-Life Books. 1992. стр. 61. ISBN 0-8094-9870-7.
  2. Ramírez, Susan E. (2005). To feed and be fed: the cosmological bases of authority and identity in the Andes. Stanford, Calif: Stanford University Press. стр. 135. ISBN 0-8047-4922-1.

Поврзано[уреди | уреди извор]