Куп на Србија во ракомет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Купот на Србија е национален ракометен куп на Република Србија, кој се одржува во организација на Ракометна федерација на Србија.

Во првиот дел од сезоната се игра основното ниво на Купот, т.е. регионалните купови (групите од Запад, Исток и Белград и Војводина) каде клубовите од пониската категорија се борат да се квалификуваат во финалето на Купот на Србија, а само регионалните победници на Купот обезбедуваат пласман во осмина финалето на Купот на Србија, при што на нив ќе им се приклучат клубови од Србската суперлига.

Историја[уреди | уреди извор]

Купот на Србија е правниот наследник на Купот на Србија и Црна Гора. Купот Србија и Црна Гора е одржан само трипати од 2006 година. Државната заедница на Србија и Црна Гора се раздели на Србија и Црна Гора, а овој Куп потоа се подели на два дела, Купот на Црна Гора и Купот на Србија.

Финале[уреди | уреди извор]

Сезона Финале
Победник Резултатот Поразен
2006/07 Партизан 31 : 26 (14:13) Југовиќ
2007/08 Партизан 28 : 23 (13:11) Колубара
2008/09 Колубара 22 : 18 (12: 6) Партизан
2009/10 Колубара 30 : 29 (16:14) Црвената звезда
2010/11. Војводина Железничар 22 : 21 (14:13) Црвената звезда
2011/12 Партизан 23 : 22 (12:12) Спартак Војпт
2012/13 Партизан 30 : 24 (12:13) Зајечар
2013/14 Железничар 1949 30 : 26 (14:14) Црвената звезда
2014/15 Војводина 34 : 23 (16:11) Спартак Војпт
2015/16 Металопластика 26 : 24 (13:14) Војводина
2016/17 Црвената звезда 20 : 18 (11:10) Спартак Војпт
2017/18 Железничар 1949 21 : 19 (8: 7) Војводина
2018/19 Војводина 27 : 22 (14:13) Динамо

Успешност на клубовите[уреди | уреди извор]

Клуб Победник Финалист
Партизан 4
( 2007, 2008, 2012, 2013 )
1
( 2009 )
Војводина 3
( 2011, 2015, 2019 година )
2
( 2016, 2018 )
Колубара 2

( 2009, 2010 )

1
( 2008 )
Железничар 1949 2
( 2014, 2018 )
-
Црвената звезда 1
( 2017 )
3
( 2010, 2011, 2014 )
Металопластика 1
( 2016 )
-
Спартак Војпт - 3
( 2012, 2015, 2017)
Југовиќ - 1
( 2007 )
Зајечар - 1
( 2013 )
Динамо - 1
( 2019 )

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]