Куоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сателитска снимка на атолот Куоп.

Куоп (Kuop) или Неоч (Neoch) е атол во сојузната држава Чук во Микронезија.[1] Атолот е долг 21,5 км и максимална широчина од 3 км.

Острови[уреди | уреди извор]

Атолот е составен од два мали острови со вкупна површина од 0,5 км².[2] Поголемиот се вика Гиври или Фенепи и тој се наоѓа во северниот дел од атолот. Куоп не е населен и административно е дел од општината Уман.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statoids.com, пров. 8 декември 2010
  2. Oceandots - Kuop

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 7°03′32″N 151°55′09″E / 7.05889° N; 151.91917° E / 7.05889; 151.91917