Кунишиге Дате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кунишиге Дате.

Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) бил јапонски was a самурај од доцниот период Едо. Петнаесеттиот главник на семејството Ватари-Дате, Кунинари служел како платеник на Сендај хан. По поразот на кнежевството Сендај за време на Бошиновата војна, тој помогнал на сендајскиот дајмио, Мунемото Дате, објавувајќи приврзаност кон новата власт.[1] Кунинари побарал дозвола од меиџиевата влада да се прибере во Хокаидо и помош во повраток на земјиште; ова било прифатено во јануари 1870 година (Меиџи 3). Кунинари ги предводел неговите платеници кон север и се прибрал во Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value), успевајќи во повратокот кај новото Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value), кое преку спојување станало сегашниот град Дате.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Амблемот на кланот Дате
  1. „Record of Date Clan Members“. Архивирано од изворникот на 2008-04-01. Посетено на 2020-08-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]