Кунинао Дате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) бил јапонски самурај од доцниот период Едо. Десеттиот главник на огранокот од кланот Иваде-Дате на кланот Дате, Кунинао служел како платеник на Сендај хан.[1] По Меиџиевото возобновување, Кунинао заминал во Хокаидо и помогнал во повраток на земјиште. Помеѓу разните други придонеси до основањето на современиот Хокаидо, Кунинао го испланирал тоа што станал современиот град Тобецу.

Белешки[уреди | уреди извор]

Амблемот на кланот Дате
  1. 伊達家外伝 Архивирано 1 април 2008 г.; retrieved 30 август 2020.