Кумрија Андреева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кумрија Андреева (Тресонче, Дебарско, 1872- исто така, 1913) — македонска револуционерка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Андреева е родена во 1872 година во дебарското село Тресонче. Била постојана курирка во кичевско-галичкиот револуционерен реон. Како курирка, најсовесно ги исполнувала наложените задачи со што ги одржувала во постојана врска четите со легалните начелства во реонот.[1]

Во 1913 година, кога Србите го окупирале овој крај, била насила извлечена од куќата, на полноќ, со врзана уста, а потоа била соблечена гола пред црквата „Св. Петар и Павле“ во селото Тресонче и најжестоко мачена по што била убиена и фрлена во една провалија да ја јадат кучињата. Трупот и стоел непогребен три дена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Реканско Галички војводи, взето от http://mn.mk на 31.07.2012 г.