Кумани Запад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Kumani
Кумани
Kumani Zapad Logo.jpg
Кумани Запад
Founded1990, Југославија
TypeНавивачи, Ултрас група
StandЗапад
MottoНикад нема да си само мое Куманово!
HeadquartersКуманово, Македонија
TeamsRK Kumanovo
KK Kumanovo
FK Kumanovo
Arenas
Website

Кумани е име кое се однесува на поддржувачите на Ултрас на разни спортски клубови од градот Куманово во Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Кон крајот на осумдесетите годидни, под влијание на големата експанзија на навивачкото движење во бивша СФРЈ, се појавуваат и првите полаги групи ( “Ultras” ; “Eagles” ; “Front” ; “Sokolanci”… ). Во 1989 година овие групи се обединуваат и се нарекуваат со единствено име “Delta Force”. Оваа име не се задржува многу, бидејќи на 18.02.1990 година со историска одлука навивачите од Куманово се нарекуваат “КУМАНИ“ ( според името на племето кое некогаш живеело на просторот на денешно Куманово ) Со новото име, име кое претставува синоним за навивачката приврзаност кон својот клуб, започнува нова ера во навивачкото движење, нешто ново и до тогаш невидено на севкупната македонска навивачка сцена. Во тоа време за македонските услови се прави колосалниот и најубавиот транспарент “КУМАНИ – ЗАПАД“ кој и денес претставува носечки, ударен и препознатлив симбол на кумановските навивачи. Се палат првите факели во историјата на македонското навивање, што подоцна го следат и останатите навивачки групи во земјата, се изработува најголемото навивачко знаме во Македонија, кое прекрива цела една трибина, се прават големи барјаци, се купуваат петнаесетина тапани и фудбалскиот и ракометниот клуб се следат на скоро секое гостување. “Кумани“, први меѓу навивачите се регистрираат како здружение на граѓани со своја жиро сметка, печат, добиваат канцеларија. Периодот кој следува потоа е само континуитет во развојот на групата. Станува збор на таков амбиент, ретко виден дури и во познатите и рекомирани европски центри. Во долго и незаборавено сеќавање ќе остане декорот на трибините, оплеменет со пиротехника, 7400 свеќи во рацете на навивачите, десетици прекрасни кореографии, клупски знаменца, развиорени знамиња, звучни навивачки помагала, тапани, расфрлени конфети и други навивачки реквизити, но и пеколна навивачка атмосвера, која “КУМАНИ“ ја приредуваат од натпревар во натпревар, од сезона во сезона. Сето тоа придонесува во седоната 1998 / 1999 година Спортската редакција на телевизија “СИТЕЛ“ навивачката група “КУМАНИ“ да ја прогласи за убедливо најдобра во Македонија и на водачот на групата пред натпреварот на репрезентациите на Македонија и Унгарија, да му предаде Пехар.

Соперништво[уреди | уреди извор]

Во март 2012 година е регистриран инцидент во арената „Борис Трајковски“ меѓу Кумани.[1] и Лирија од општина Сарај во Скопје. Првата провокација започна од навивачите на Лирија кои седеа и правеа звуци кога се интонираше македонската химна. Подоцна навивачите на Кумани се бореа со навивачите и полицијата. Во октомври 2012 година во СРЦ Кале Кумани се бореа против навивачите на Комити, полицијата мораше да интервенира и штандовите беа испразнети на полувремето.[2] Октомври 2013 година, по инцидент на трибините, четворица членови на Кумани, беа уапсени за време на кошаркарската игра помеѓу КК Куманово и КК Вардар.[3] На 8 април 2014 година еден поддржувач на Кумани бил нападнат од четворица приврзаници на Црвена Звезда.

Забележителни обожаватели[уреди | уреди извор]

Таканаречената филмска порно-звезда за возрасни Карло Бос е поддржувач на Кумани.[4] Перо Брко од Соколана е исто така поддржувач на Кумани.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rivalry
  2. Kale
  3. „Инцидент на натпреварот Куманово – Вардар“. 20 October 2013.
  4. Karlo Boss
  5. Pero Brko

Надворешни врски[уреди | уреди извор]