Културен Центар (историски округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Детроит Институт за Уметности

Културен Центар (англиски: Cultural Center) е дистрикт во Детроит, Мичиген. Се наоѓа на Авенијата Вудвард и има три згради: Јавната библиотека на Детроит, Институтот за Уметности на Детроит, и Едукациската Меморијална зграда Хорас Х. Ракхам.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Cultural Center Historic District from the National Park Service.