Култура на Белград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ликовен павилјон Цвијета Зузориќ

Оваа статија е за културата и културните настани во Белград, Србија.

Културни настани[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Најзначајните фестивали на долгометражен филм во Белград се ФЕСТ (Белградски филмски фестивал)[1] и ФАФ (Фестивал на Аутер),[2] додека БЕЛДОКС[3] и Фестивал Мартовски (Белградски фестивал за документарен и краток филм) се важни фестивали за документарен филм.[4][5]

Театар[уреди | уреди извор]

Се одржува секоја година во септември, БИТЕФ (Белградски театарски фестивал) се смета за еден од најважните театарски фестивали во Европа.[6]

Музика[уреди | уреди извор]

Меѓу најпопуларните музички фестивали во Белград се БЕМУС (Белградски музички фестивал),[7] Белградскиот фестивал на пивото и Белградскиот џез фестивал.[6]

Литература[уреди | уреди извор]

Саемот на книга во Белград е главниот настан поврзан со литературата во Белград.[7]

Културно лето[уреди | уреди извор]

БЕЛЕФ (Белградско лето)[7] е уметнички фестивал во Белград.

Нобеловецот Иво Андриќ го напишал своето најпознато дело Мостот на Дрина во Белград.[8] Други истакнати белградски автори се Милош Црњански, Борислав Пекиќ, Милорад Павиќ и Меша Селимовиќ.

Меѓународно истакнати уметници од Белград се: Марина Абрамовиќ и Милован Дестил Марковиќ.

Поголемиот дел од српската филмска индустрија е со седиште во Белград, а еден од најзначајните филмови што се снимени таму била Златната палма од 1995 година, андерграунд, во режија на Емир Кустурица.

Градот бил еден од главните центри на југословенскиот нов бран во 1970-тите: ВИС Идоли, Екатарина Велика и Шарло Акробата биле сите од Белград. Други значајни белградски рок-акти се Рибља Чорба, Бајага и Инструктори и други. Во текот на 1990-тите градот бил главен центар (во поранешна Југославија) на музички стил познат како турбофолк. Денес, тој е центар на српската хип хоп сцена, со глумци како Белградски Синдикат, Шкабо, Марчело.

Културни институции[уреди | уреди извор]

Во Белград има многу странски културни институции. Готе Иститут, Францускиот културен истититут,се наоѓаат во централната пешачка улица Кнез Михаилова. Други културни центри во Белград се Американското катче, Австрискиот културен форум,Британскиот совет, Институтот Конфуциј, Канадскиот културен центар, Италијанскиот културен институт, Културниот центар на Исламската Република Иран, Азербејџанскиот културен центар и рускиот Центар за наука и култура.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Film Festivals“.
  2. Galic, David. „Belgrade's Auteur Festival Showcases Freshest Global Film Talent“. Balkan Insight.
  3. „About us“.
  4. „67. MARTOVSKI FESTIVAL“. Martovski Festival. Архивирано од изворникот на 2017-02-28.
  5. „MARTOVSKI - Belgrade documentary and short film festival“. Fest Agent. Архивирано од изворникот на 2020-09-21.
  6. 6,0 6,1 „Festivals in Belgrade“. Архивирано од изворникот на 2022-02-13. Посетено на 2022-02-13.
  7. 7,0 7,1 7,2 City of Belgrade - Culture and Art (Cultural Events)
  8. „Задужбина Иве Андрића - Биографија Иве Андрића“. Архивирано од изворникот на 2012-01-15. Посетено на 2009-03-18.