Кулинаски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кулинаски јазик
Зборуван во: Перу, Бразил
Вкупно говорници: 1.303
Јазично семејство: аравански
 Кулинаски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: cul
ISO 639-3: cul

Кулинаскиот јазик (или кулина) е индијански аравански јазик кој се зборува во Бразил и Перу од околу 4.000 луѓе. Точната бројка не е прецизно позната.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]