Кулередо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кулередо
Culleredo
Знаме на Кулередо Culleredo
Знаме
Грб на Кулередо Culleredo
Грб
Прекар(и): Кулередо
Местоположба во рамките на Галиција.
Местоположба во рамките на Галиција.
Парохија11
Управа
 • ГрадоначалникХулио Секристан де Диего
Површина
 • Вкупна63 км2 (24 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно24.640
 • Густина389,9/км2 (10,100/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)

Кулередо е општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономната заедница Галиција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]Координати: 43°17′N 8°23′W / 43.283° СГШ; 8.383° ЗГД / 43.283; -8.383