Кула „Индија“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кула „Индија“
India Tower
India Tower Mumbai.jpg
Изглед на кулата според изведувачот
Општи податоци
Статус во изградба
Тип хотел, станови, дуќани
Место Марин Лајнс
Мумбај
Координати 18°57′00.57″ СГШ 72°49′16.85″ ИГД / 18.950159, 72.821348
Изградбата завршува 2016
Висина
Покрив 720 м
Технички податоци
Катови 125
Проектирање и изградба
Архитект Foster and Partners
Изведувач DB Realty[1][2]

Кулата „Индија“ (англ. India Tower, порано: Park Hyatt Tower, Dynamix Balwas Tower или DB Tower) е облакодер во изградба[3][4] во Мумбај, Индија. Кога ќе се изгради, кулата ќе биде втора градба во светот по висина, веднаш зад Бурџ Халифа во Дубаи (828 м).

Проектот е идеја на фирмата за недвижнини Dynamix Balwas, која во 2008 предложила кула Park Hyatt Tower со 85 ката, висока 301,1 м.[5] Во 2010 проектот е откажан, а потоа преработен. Во јануари 2010, градската управа го одобрила преработениот проект, со маркица на улицата Чарни во градската четврт Марин Лајнс, веднаш северно од стариот дел на градот.[6]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Да покажеме единство во разноликоста“. Businessworld.in. 17 јули 2010. http://www.businessworld.in/bw/2010_07_17_Showing_Unity_In_Diversity.html. посет. 2 февруари 2011 г.  (англиски)
  2. „Кула „Индија““. Skyscraperpage. http://skyscraperpage.com/cities/?buildingID=86924. посет. 11 април 2011 г.  (англиски)
  3. „CTBUH - База на високи градби“. CTBUH. http://buildingdb.ctbuh.org/index.php?do=building&building_id=9199. посет. 19 јануари 2011 г.  (англиски)
  4. Економската криза речиси не влијае врз апетитот за супервисоки згради“, The National, 4 јануари 2011 (посет. 20 јануари 2011 г). (англиски)
  5. „Кулата Park Hyatt“. Skyscraperpage. http://skyscraperpage.com/cities/?buildingID=62367. посет. 20 јули 2010 г.  (англиски)
  6. Сурјаванши, Судир. „Градската управа на Мумбај ја одобри изградбата на 103-катната кула „Индија““, 28 јануари 2010 (посет. 25 март 2010 г). (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]