Кула Џеда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кула Џеда
برج جدة
Jeddah Tower August 2019 S.Nitzold.jpg
Поранешни називиКралска Кула
Општи податоци
Статусво изградба
МестоЏеда, Саудиска Арабија
Координати21°44′03″ N; 39°04′59″ E / 21.734103° N; 39.082980° E / 21.734103; 39.082980Координати: 21°44′03″ N; 39°04′59″ E / 21.734103° N; 39.082980° E / 21.734103; 39.082980
Почната1 април 2013 (2013-04-01)
Изградбата завршува2020

Кулата Џеда (арапски: برج جدة) е облакодер во изградба во Џеда, Саудиска Арабија. Кога ќе биде целосно изградена со височина од 1 km ќе стане највисока градба изградена од човекот досега. Одлуката за изградбата ја објавил принцот Ал-Валед бин Талал, најбогатиот човек на Средниот исток.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Farid, Sonia (4 April 2011). „Bin Talal remains richest Arab in 2011: report“. Alarabiya.net. Посетено на 10 August 2011.