Прејди на содржината

Кула Јештед

Координати: 50°43′56″N 14°59′07″E / 50.73222° СГШ; 14.98528° ИГД / 50.73222; 14.98528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кула
Поглед кон кулата
Карта
Општи податоци
Местопланина Јештед
ЗемјаЧешка

Кулата Јештед — телевизиски предавател кој е висок 94 метри, кој се наоѓа на врвот на планината Јештед во близина на Либерец во Чешка. Кулата е изработена од армиран бетон со хиперболоидна форма. Архитект на кулата е Карел Хубек[1] ​​на кого му помагале Зденик Патрман и Отакар Бинар. На тимот му биле потребни три години за да го финализираат дизајнот на структурата (1963-1966). На самата изградба и биле потребни седум години за да се заврши (1966-1973)[2] .

Кулата била изградена за да ја зголеми силуетата на врвот на планината и е изградена за да издржи екстремни временски услови. Под кулата се наоѓаат хотел и ресторан со мотиви од „вселенското време“. Погледот е неверојатен, и погледот води кон Германија и Полска, како и кон целата Чешка Република. Кулата се појавува на знамето на регионот и на грбот, како и на логото на локалниот универзитет и на логото на локалниот фудбалски клуб од Слован Либерец. Објектот е прикажан и во чешкиот филм „Грандхотел“ заснован на книга на Јарослав Рудич.

Кулата е на списокот на чешките споменици на културата од 1998 година, станувајќи национален споменик на културата во 2006 година. Во 2007 година била запишана на список на местата за светско наследство на УНЕСКО. Во 1969 година Карел Хубек ја добил престижната награда на Меѓународната унија на архитекти (УИА).

Споменикот е достапен по пат и со жичарница од подножјето на планината.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Czech architect Hubacek, author of famous Jested hotel, dies“. Czech News Agency. ČeskéNoviny.cz. 2011-11-25. Посетено на 2011-11-27.
  2. Centre, UNESCO World Heritage. „Mountain-top Hotel and Television Transmitter Ještěd“. UNESCO World Heritage Centre (англиски). Посетено на 2019-09-13.
  3. „Ještěd - TV transmitter - Lookout towers and viewpoints - Jizera Mountains - Liberec“. www.liberecky-kraj.cz. Посетено на 2019-09-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

50°43′56″N 14°59′07″E / 50.73222° СГШ; 14.98528° ИГД / 50.73222; 14.98528