Прејди на содржината

Кузма (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кузма
Kuzma
Поглед на Кузма
Грб на Кузма
Кузма is located in Slovenia
Кузма
Кузма
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°50′9.6″N 16°4′50.3″E / 46.836000° СГШ; 16.080639° ИГД / 46.836000; 16.080639
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаКузма
Површина
 • Вкупна3,6 км2 (1,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000269699999269,7 м
Население (2020)
 • Вкупно436
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9263

Кузма (словенечки: Kuzma) — населба во Општина Кузма во источна Словенија. Населбата е центар на општината Кузма. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.