Кузма Ковачиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кузма Ковачиќ (роден на 6 јуни 1952)[1] — хрватски академски вајар и професор.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ковачиќ е роден на островот Хвар, каде посетувал гимназија. Во 1976 година дипломирал на Ликовната академија во Загреб. Тој е професор на Академијата за уметности на Универзитетот во Сплит. Од 2020 година, тој е полноправен член на Хрватската академија на науките и уметностите.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Тој е автор на олтарот во катедралата на Хвар, статуата на папата Јован Павле Втори во Селца на островот Брач, споменици на Фрањо Туѓман во Шкабрња и Загреб, споменик на Антун Михановиќ во Гата близина Омиш, статуа на Дива Грабовичева близу Позор-Рама, олтарски релјеф во црквата Света Мајка на слободата во Загреб и многу други. Ковачиќ ги дизајнирал монетите од хрватска куна (1, 2, 5, 10, 20, 50 липи и 1, 2, 5 и 25 куни).[2]

Изложувал свои дела на меѓународно ниво, како и во Галеријата за ликовни уметности во Сплит и Модерната галерија во Загреб.

Награди[уреди | уреди извор]

Ковачиќ бил награден со три национални одлики од претседателот Фрањо Туѓман. Ковачиќ е член на Браќа на хрватскиот змеј и претседател на филијалата на Хрватската академија на науките и уметностите во Хвар.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Биографија на хрватски, италијански и француски јазик.