Кудуз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Кудуз“
Kuduz001.jpg
theatrical poster
Режисер Адемир Кеновиќ
Продуцент Bakir Tanovic
Сценарист Abdulah Sidran, Ademir Kenovic
Настапуваат Božo Bunjevac,
Branko Đurić,
Ivana Legin,
Mustafa Nadarević
Музика Горан Бреговиќ
Дистрибутер ФРЗ Босна, Сарајево, РТВ Сарајево
Премиера 15 март (западнофризиски) (YU)
Времетраење 105 minutes
Држава Југославија
Јазик Босански

Кудуз е југословенски филм од 1989 година, во режија на Адемир Кеновиќ. Главните улоги ги играат: Бранко Ѓуриќ, Божо Буњевац, Ивана Легин и Мустафа Надаревиќ. Музиката за филмот ја компонирал Горан Бреговиќ.