Кудавски Пештери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кудавски Пештери
Kuda-caves-15.JPG
Влезот на пештерите
Координати18°17′07″ N; 73°04′23″ E / 18.285214° СГШ; 73.073175° ИГД / 18.285214; 73.073175Координати: 18°17′07″ N; 73°04′23″ E / 18.285214° СГШ; 73.073175° ИГД / 18.285214; 73.073175

Кудавските Пештерипештери кои се наоѓаат во малото село Куда, на источната страна на северниот брег на Муруд-Џанџира во јужен Конкан, Индија. Овие петнаесет будистички пештери се мали, едноставни и се ископани во првиот век п.н.е.[1]

Верандата на Чаитја има неколку релјефи на Буда, врежани со симболи на лотус, тркало и наги. Подоцна во 5/6 век будистичкиот махајански огранок ги презел пештерите и ги додал нивните скулптури.[1] Првата пештера има античко писмо на нејзиниот ѕид. Шестиот влез на пештерата е украсен со слонови.[2]

Триесетте натписи ги опишуваат дарителства од обични будисти и будистички монаси. Други дарители вклучуваат продавач на железо, банкар, градина, писател, лекар, продавач на цвеќиња и свештеник.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Ahir, D. C. (2003). Buddhist sites and shrines in India : history, art, and architecture (1.. изд.). Delhi: Sri Satguru Publ. стр. 197–198. ISBN 8170307740.
  2. Gunaji, Milind (2010). Offbeat tracks in Maharashtra (2. изд.). Mumbai: Popular Prakashan. стр. 222–223. ISBN 8179915786.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]