Куврсада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куврсада или Коверсада
Kuvrsada/Koversada
Географија
МестоЈадранско Море
Координати45°08′05″N 13°35′52″E / 45.13472° СГШ; 13.59778° ИГД / 45.13472; 13.59778Координати: 45°08′05″N 13°35′52″E / 45.13472° СГШ; 13.59778° ИГД / 45.13472; 13.59778
АрхипелагВрсарски Архипелаг
Површина0,067477 км2
Должина0,99 км
Управување
Хрватска
ЖупанијаИстарска Жупанија
Демографија
Население0


Куврсада или Коверсада – ненаселено островче во хрватскиот дел на Јадранското Море дел од Врсарскиот Архипелаг.[1] Неговата површина изнесува 0,067 км².[2] Должината на крајбрежната линија изнесува 0,99 км.[2][3]

Според Законот за острови на Хрватска, а во однос на демографската состојба и стопанскиот развој, Куврсада е сместена во „мали, повремено населени и ненаселени острови и островчиња“ за кои се донесуваат програми за одржлив развој.[4] [5] [6] [7]

Пред Куврсада се наоѓа плитакот Коверсада, популарно нуркачко одредиште.[8]

Островчето Куврсада е дел од нудистичкиот камп Коверсада, прв и најголем од тој вид во Европа. Резервиран е за кампирање во шатори, а со кампот е поврзан со мост. Се смета за родно место на нудизмот.

Во државната програма за заштита и користење на малите, повремено населени и ненаселени острови и околното море Министерството за регионален развој и фондовите на Европска УнијаЕвропската Унија, е сместена во островчиња. Му припаѓа на општината Врсар.[9]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vrsar | Hrvatska enciklopedija
  2. 2,0 2,1 Duplančić Leder, T.; Ujević, T.; Čala, M. (2004): Duljine obalne crte i površine otoka na hrvatskom dijelu Jadranskog mora određene s topografskih karata mjerila 1:25 000, Geoadria, Vol. 9, No. 1, 5-32.
  3. Župa Vrsar i Župa Gradina
  4. Zakon o otocima, Narodne novine br.: 34, 09. travnja 1999.
  5. Uredba o dopuni Zakona o otocima Narodne novine br.: 149, 31. prosinca 1999.
  6. Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o otocima, Narodne novine br.: 33, 24. ožujka 2006.
  7. Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o otocima, Narodne novine br.: 33, 24. ožujka 2006.
  8. „Plić Koversada, Roniti se mora“. Архивирано од изворникот на 2017-02-11. Посетено на 2020-07-19.
  9. Državni programu zaštite i korištenja malih, povremeno nastanjenih i nenastanjenih otoka i okolnog mora. Istarska županija, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, str. 1.Arhivirano 30. lipnja 2013.