Кубер Пиди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кубер Пиди
Умуна
Гратчето Кубер Пиди
Држава/територија Јужна Австралија
Координати29°0′40″S 134°45′20″E / 29.01111° ЈГШ; 134.75556° ИГД / -29.01111; 134.75556Координати: 29°0′40″S 134°45′20″E / 29.01111° ЈГШ; 134.75556° ИГД / -29.01111; 134.75556
Пошт. бр.5723
Местоположба
Сред. макс. темп. Сред. мин. темп. Год. врнежи
27.5 °C
14.1 °C
129.5 мм

Кубер Пиди (анг:Coober Pedy) ― гратче во северниот дел од Јужна Австралија, 846 километри северно од Аделаида. Градот се нарекува и „светска престолнина на опалот“ поради големото количеството скапоцен опал кој таму се ископува. Кубер Пиди е прочуен и по своите подземни живеалишта наречени „копанки“, кои вака се изградени поради дневните горештини.

Името „Кубер Пиди“ се смета дека потекнува од абориџинскиот збор купа пити (kupa-piti), што значи „дупка на белите пријатели“, но од 1975 година Абориџините кои живеат во градот го користат името Умуна (Umoona), што значи „долг живот“.

Според пописот од 2016 година, во Кубер Пиди 1.762 (вклучувајќи ги и Абориџините Австралијци ), во Кубер Педи имало 1.762 луѓе. [1]

Историја[уреди | уреди извор]

Прв истражувач кој стигнал во околината на Кубер Пиди бил Шкотланѓанецот Џон Мекдуал Стјуарт, во 1858 година. Градот бил основан во 1915 година, кога Вил Хачисон на 1 февруари истата година го открил првиот опал.[2] Во 1916 тука веќе почнале да пристигнуваат првите ископувачи на опал.[3] Името на градот било одлучено на состанок во 1920 година, кога била основана и првата пошта.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Australian Bureau of Statistics (27 June 2017). „Coober Pedy (State Suburb)“. 2016 Census QuickStats. Посетено на 28 January 2018. Уредете го ова на Википодатоците
  2. Henderson Henderson. „District Council of Coober Pedy - Welcome to the Opal Capital of the World“. Архивирано од изворникот на 22 July 2012. Посетено на 29 September 2007.
  3. Smith, R. Australia: Journey Through a Timeless Land.
  4. „The History of Coober Pedy“. Coober Pedy SA. Посетено на 13 October 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]