Ксије Бастида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ксије Бастида
2020
Роден(а)18 април 2002(2002-04-18)(21 г.)[1]
Атлакомулко, Мексико
Националност
 • Мексиканка
 • Чилеанка
Познат(а) поУчилиштен штрајк за климатските промени, Re-Earth Initiative

Ксије Бастида (роденa на 18 април 2002 година) — мексиканско-чилеански климатски активист и член на домородната мексиканска нација Отоми - Толтек. Таа е една од најголемите организатори на Петокот за иднината. [2] Таа е во административниот комитет на Народното движење за климата и поранешен член на Движењето изгрејсонце и Бунт на истребувањето . Таа е ко-основач на иницијативата „Re-Earth“, меѓународна непрофитна организација што е инклузивна „исто како што треба да биде движењето за климата“.

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Бастида го чека доаѓањето на Тунберг, 2019 година

Бастида е родена во Атлакомулко, Мексико, од родителите Миндахи и Гењралдин, кои исто така се екологисти [3] и израснати во градот Сан Педро Тултепек во Лерма . [4] [5] Таа е толтек (домородни мексиканци) и ацтек од страната на нејзиниот татко и европски Чилеанец од келтско потекло од нејзината мајка. [6] [7] Бастида во моментов има двојно мексиканско и чилеанско државјанство. [8]

Бастида и нејзиното семејство се преселиле во градот Њујорк откако екстремните поплави го погодиле нивниот роден град Сан Педро Тултепек во 2015 година по три години суша. [9]

Бастида учела на „ The Beacon School“ . [10] Студиите ги започнала на Универзитетот во Пенсилванија во 2020 година. [11]

Активизам[уреди | уреди извор]

Бастида го започнала својот активизам во еколошки клуб. Клубот протестирал во Олбани и пред градското собрание во Њујорк и лобирало за CLCPA [Законот за заштита на климата] и Dirty Buildings Bill). Тогаш слушнала за Грета Тунберг и нејзините климатски удари.

Бастида одржала говор за домородната космологија на 9-от Светски урбан форум на Обединетите нации и била наградена со наградата „Духот на ООН“ во 2018 година. [12]

Бастида го предводела средното училиште, The Beacon School, во првиот голем штрајк за климата во Newујорк на 15 март 2019 година. [13] Таа и Александрија Виласењор официјално ја поздравиле Тунберг по нејзиното пристигнување од Европа со брод во септември 2019 година за да присуствува на Самитот на ОН за климата. [14] Ксије е измислената „американка Грета Тунберг “, но сепак изјавила дека „повикувањето младински активисти како Грета Тунберг на нивната земја го намалува личното искуство и индивидуалните борби на Грета. [15] [16]

Тинејџер Вог направил краток документарец под наслов We Rise во декември 2019 година. [17] Бастида исто така соработувала со филмот насловен како Замислете ја иднината истражувајќи како би изгледале идните пејзажи и градски предели во иднина.

Бастида придонела за „ Сè што можеме да заштедиме“ , антологија на жени што пишуваат за климатските промени. [18] Таа неодамна зборувала на Лидерскиот самит за клима, организиран од администрацијата на Бајден, држејќи говор со кој ги повикала светските лидери да учествуваат повеќе во активизмот на климата. [19]

Иако не била во можност да гласа во САД, бидејќи не е американска државјанка, Бастида посочи лаподдршка на сенаторот од Масачусетс, Елизабет Ворен, на претседателските избори во 2020 година, иако ја нагласила двопартизацијата на климатското движење.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • We Rise (2019)
 • imagine the future (2020)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. @DiscipleGreta (April 18, 2020). „Happy Birthday, Xiye Bastida! @xiyebastida
  Xiye is a amazing climate activist and all-around wonderful person. [URL] @AlexandriaV2005 @GretaThunberg @polyglotale @olivepit_ @maud14 @bridgekid @goldsgracie“
  (Tweet). Retweeted by UN-Habitat Youth [@unhabitatyouth] – преку Twitter.
 2. Burton, Nylah (11 October 2019). „Meet the young activists of color who are leading the charge against climate disaster“. Vox. Посетено на 3 February 2020.
 3. Vincent, Maddie (17 August 2019). „Youth activists stress collaboration, urgency to respond to climate change“. Aspen Times. Посетено на 3 February 2020.
 4. „How an Indigenous Teen Climate Activist Plans to Change the World“. Teen Vogue. 19 December 2019. Посетено на 3 February 2020.
 5. Bagley, Katherine (7 November 2019). „From a Young Climate Movement Leader, a Determined Call for Action“. Yale Environment 365. Посетено на 3 February 2020.
 6. Perry, Aaron William (27 August 2019). „Episode 46 – Xiye Bastida, Global Youth Leader: "Strike with Us!". Yale Environment 360. Посетено на 3 February 2020.
 7. Tierra, Desafío (28 August 2019). „Xiye Bastida, la adolescente de madre chilena que recibió a Greta Thunberg en su llegada a Nueva York“. CNN Chile (шпански). Посетено на 3 February 2020.
 8. Labayen, Evalena (10 December 2019). „Environmental activist Xiye Bastida says "OK, Doomers". Interview Magazine. Посетено на 3 February 2020.
 9. Lucente Sterling, Anna (25 September 2019). „This Teen Climate Activist Is Fighting To Ensure Indigenous And Marginalized Voices Are Being Heard“. HuffPost. Посетено на 3 February 2020.
 10. "Young People Have Had Enough": Global Climate Strike Youth Activists on Why They Are Marching Today“. Democracy Now. 20 September 2019. Посетено на 3 February 2020.
 11. Meisenzahl, Elizabeth (28 March 2020). „Hailing from Tennessee to Indonesia, meet five members of the newly admitted class of 2024“. Daily Pennsylvanian. Посетено на 22 September 2020.
 12. „Xiye Bastida“. Omega. Посетено на 3 February 2020.
 13. Kamenetz, Anya (19 January 2020). 'You Need To Act Now': Meet 4 Girls Working To Save The Warming World“. NPR. Посетено на 3 February 2020.
 14. Cimons, Marlene (19 September 2020). „Meet Xiye Bastida, America's Greta Thunberg“. PBS. Посетено на 3 February 2020.
 15. „Meet Xiye Bastida, America's Greta Thunberg“. Peril & Promise (англиски). 2019-09-19. Посетено на 2020-05-18.
 16. „My name is not Greta Thunberg: Why diverse voices matter in the climate movement“. theelders.org (англиски). Посетено на 2021-04-16.
 17. Kirkland, Allegra (19 December 2019). „Xiye Bastida Opens Up About the Personal Costs of Activism In Documentary 'We Rise'. Teen Vogue. Посетено на 3 February 2020.
 18. „Contributors“. All We Can Save (англиски). Посетено на 2020-12-11.
 19. „Mexican environmentalist, 19, reprimands world leaders for climate inaction“. Mexico News Daily (англиски). 2021-04-23. Посетено на 2021-04-24.