Ксенохормон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ксенохормоните или хормоните на животната средина ― група на соединенија кои покажуваат својства слична на ендокриниот хормон. Тие можат да бидат или од природно потекло, како што се фитоестрогени, или од синтетичко потекло. Овие соединенија се во состојба да ги активираат истите ендокрини рецептори како и нивните природни сродници и затоа често се вмешани во ендокрино нарушување.[1]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Терминот е изведен од грчките зборови ξένος (ксенос), што значи „странец“.[2]

Позадина[уреди | уреди извор]

Ксенохормоните кои најчесто се случуваат се ксеноестрогените, кои ги имитираат ефектите на естрогенот. Другите ксенохормони вклучуваат ксеноандрогени и ксенопрогестерони.[3][4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Danzo, B. J. (15 јуни 1998). „The effects of environmental hormones on reproduction“ (PDF). Cellular and Molecular Life Sciences. 54 (11): 1249–1264. doi:10.1007/s000180050251. PMID 9849617. Архивирано од изворникот (PDF) на 14 мај 2014. Посетено на 17 април 2021.
  2. „Xeno-“. Online Etymology Dictionary. Посетено на 17 април 2021.
  3. „Important developments in the field of modified tocopherols/tocotrienols“. Bioscientifica. Посетено на 17 април 2021.
  4. Whitaker, S. Bryan; Baldev B. Singh; R. Norman Weller; K. Ritu Bath; Robert J. Loushine (февруари 1999). „Sex hormone receptor status of the dental pulp and lesions of pulpal origin“. Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology, and Endodontology. 87 (2): 233–237. PMID 10052381.