Ксенократ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ксенократ (406 п.н.е. - 316 п.н.е.) - старогрчки философ.

Биографија[уреди | уреди извор]

Ксенократ му бил ученик на Платон.[1]

Философски ставови[уреди | уреди извор]

Во своето учење, Ксенократ се обидел да ги спои учењата на Платон и на Питагора.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 124.
  2. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 124.