Прејди на содржината

Крчки мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крчки мост
Координати 45°14′40″N, 14°34′00″E
НосиПатнички возила
ПреминуваКрчки Канал (Јадранско Море)
МестозападнаХрватска
Официјален називKrčki most
Особености
Видбетонски лак
Вкуп. должина1430 m
Ширина11,40 m
Најдолг распон390 m
Потпростор67 m
Сообраќај
Мостарина30-120 куни, само за влез на островот.
Местоположба
Карта

Крчки мост, во минатото познат како Титов мост (хрватски: Krčki most) — мост кој го поврзува островот Крк со хрватскиот брег.

Изградбата е започната во јули 1976 за да на 19 јули 1980 година мостот биде официјално пуштен за сообраќај.

Должината на мостот е 1.430 м. Тоа што го прави мостот единствен е бетонскиот дел од копното до островот Свети Марко во должина од 390 м, што во време на изградбата станал најголем таков вид на мост во светот. За 85 м го надминал Сиднејскиот заливски мост.

Мостарината се плаќа само од копнената страна кон Крк.

Занимливости[уреди | уреди извор]

  • Мостарината требала да биде укината кога трошоците за изградба ќе се отплатат, но тоа не е сторено.
  • Во првите 20 години мостот го поминале 27,2 милиони возила.
Панорама на мостот
Крчкиот мост и неговата околина

Надворешни врски[уреди | уреди извор]