Крчки Мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крчки Мост
Brücke Krk-Festland.JPG
КоординатиErioll world.svg 45°14′40″N, 14°34′00″E
НосиПатнички возила
МинуваКрчки канал (Јадранско Море)
МестозападнаХрватска
Официјален називKrčki most
Особености
Видconcrete лак
Вк. должина1430 m
Ширина11,40 m
Најдолг распон390 m
Потпростор67 m
Сообраќај
Мостарина30-120 куни, само за влез на островот.

Крчки Мост или во минатото познат како Титов Мост (хрватски: Krčki most) е мост кој го поврзува островот Крк со хрватскиот брег.

Изградбата е започната во јули 1976 за да на 19 јули 1980 година мостот да биде официјално пуштен за сообраќај.

Должината на мостот е 1.430 м. Тоа што го прави мостот единствен е бетонскиот дел од копното до островот Свети Марко во должина од 390 м, што во време на изградбата станал наглолем таков вид на мост во светот. За 85 м го надминал Сиднејскиот заливски мост.

Мостарината се плаќа само од копнената страна кон Крк.

Занимливости[уреди | уреди извор]

  • Мостарината требала да биде укината кога трошоците за изградба ќе се отплатат, но тоа не е сторено
  • Во првите 20 години мостот го поминале 27,2 милиони возила.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Панорама на мостот
Krk Bridge and its surroundings