Крцкав леб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Типичен крцкав леб се служи во нордиските училишта и воената служба

Крцкав леб е рамен и сув вид крекер, кој содржи претежно 'ржано брашно. Крцкавите лебови се лесни и се чуваат свежи долго време поради недостаток на вода. Крцкавиот леб е основна храна и долго време се сметаше за исхрана на сиромашните луѓе. Сепак, во последниве години повторно се заинтересира за крцкаво леб во нордиските земји.

Потекло[уреди | уреди извор]

Печење крцкави лебови во Вермланд (1911)
Крцкавиот леб често се чуваше на долги столбови кои висат од покривот.

Финска и Шведска имале долги традиции во консумирањето крцкав леб. Потеклото на крцкавиот леб потекнувал од претходниот шпорет кој бил сличен, но подебел вид леб. Овие лебови се печеле најмалку од 6 век во централна Шведска. Најчесто се закачувале над шпоретот за да се исушат. Традиционалниот крцкав леб во Шведска и западен Фински се правел во оваа традиција во форма на тркалезно рамно лебче со дупка во средината за да се олесни складирањето на долгите столбови кои виселе во близина на таванот. Традиционално, крцкавите лебови се печеле само двапати годишно:по жетвата и повторно во пролетта кога почнале да течат замрзнати речни води. Тенкиот крцкав леб што е вообичаен денес потекнувал од источен Вермланд. Првата шведска индустриска пекарница за крцкави лебови, АУ Бергманс енка, го започнала своето производство во Стокхолм во 1850 година. Правоаголен крцкав леб првпат бил произведен во Германија во 1927 година и оттогаш останал популарен и лесно достапен таму.

Состојки[уреди | уреди извор]

Крцкавиот леб традиционално се состоел од интегрално 'ржано брашно, сол и вода. Меѓутоа, денес, многу видови крцкави лебови содржат пченично брашно, зачини и житарки, и често се квасат со квасец или кисело тесто, а може да им се додаде и млеко или сусам.

Во случај на бесквасен крцкав леб, механички се внесувале меурчиња во тестото. Традиционално, тоа се правело со мешање на снег или мраз во прав во тестото, кое потоа испарувало за време на печењето. Денеска тестото кое мора да содржи голема количина вода се лади и се меша додека не стане пенливо.

Друг метод е да се замесува тестото под притисок во екструдер. Наглиот пад на притисокот потоа предизвикувал испарување на водата, создавајќи меурчиња во тестото.

Крцкавиот леб се пече само неколку минути, на температура обично помеѓу 200 и 250 °C.

Послужување[уреди | уреди извор]

Крцкав леб во Англија со путер, сирење, јајца и домат

Самиот крцкав леб е многу сув и затоа се служи со намаз, како путер, и опционални преливи. Крцкавиот леб обично е дел од секојдневен оброк. Во Шведска и Финска, крцкавиот леб и путерот или маргаринот биле вклучени во училишните оброци. Крцкавиот леб, исто така, може да се здроби во јогурт или филм, наместо житарки или мусли, па дури и да се користи како основа за пица.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]