Крушинка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крушинка
Крушинка
Road on travel to Krushynka in Ukraine.jpg
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 50°14′01″N, 30°21′49″E

Општи податоци
Име
- изворно
Крушинка
  Крушинка
Управа
Земја  Украина
Број на општини Киевска област, Васиљкивски реон
Географија
Површина 2,17 км²
Население
Население 347

Крушинка (украински: Крушинка) е село во Украина, Васиљкивски реон, Киевска област.

gallery[уреди | уреди извор]