Крушево (Серско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крушево
Крушево во рамките на Грција
Крушево
Крушево (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Поглед на Крушево
Црквата „Св. Илија“

Крушево или Крушово (грч. Αχλαδοχώρι) — село во Егејска Македонија. Населението брои 1.208 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви
  • Св. Спас“ — пештерна црква од средниот век, прогласена за споменик на културата
  • Св. Архангели“ од 1812 г.
  • Св. Илија“ од 1870 г. (главна селска црква), прогласена за споменик на културата
Археолошки наоѓалишта
  • Алцова Кула — населба од доцниот неолит
  • Градиште — остатоци од утврдена населба
  • Селене — остатоци од некогашно село
  • Населба од средниот век
Природни

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°19′0″N 23°33′0″E / 41.31667° СГШ; 23.55000° ИГД / 41.31667; 23.55000