Крута газанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крута газанија
Gazania rigens-2.jpg
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносемени
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Астериди
Ред: Астроцветни
Семејство: Главоцветни
Род: Газанија
Вид: Крута газанија
Биномен назив
Gazania rigens
(L.) Gaertn.
Синоними
 • Othonna rigens L.
 • Gorteria rigens L.
 • Gazania splendens hort. ex Hend. & A. A. Hend.
Крута газанија во Тасманија, Австралија

Крута газанија (лат. Gazania rigens) е вид на цветно растение од фамилијата главоцветни, со потекло од Јужна Африка.

Видот вирее во Јужна Африка и Мозамбик. Прилагоден е и другите краишта од светот и нашироко се одгледува како украсно растение.

Во Австралија, каде што ова растение се нарекува крајбрежна газанија (анг. Coastal Gazania) видот се има прилагодено (натурализирано) за и вирее по крајбрежните дини и крај патиштата во областите на Централното Крајбрежје и Сиднејскиот регион во рамките на Нов Јужен Велс како и крајбрежјето на Југоисточен Квинсленд. Во Јужна Австралија вирее на планината Лофти како и на полуостровот Ири.[1][2]

Моментално постојат 3 признати сорти:[3]

 • G. rigens (L.) Gaertn. сорта leucolaena (DC.) Roessler. Меѓу одгледувачите оваа сорта се нарекува Trailing Gazania.
 • G. rigens (L.) Gaertn. сорта rigens This variety is only found in cultivation, where it is known as Clumping Gazania. It is distinguished by its large 4 to 8 cm flower heads with yellow or orange rays, each with a basal eye-spot.[4]
 • G. rigens (L.) Gaertn. сорта uniflora (L.f.) Roessler

Крутата газанија се одгледува заради сјајната боја на цветовите кои излегуваат во доцна пролет и рано лето. Растението сака сончево место и толерира сушни и сиромашни почви.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Коров во Австралија - Распознавање на коров - Газанија“. http://www.weeds.org.au/cgi-bin/weedident.cgi?tpl=plant.tpl&ibra=all&card=E18. посет. 11 април, 2008 г. 
 2. „Род Gazania rigens. PlantNET - Флора на Нов Јужен Велс он-лајн. Фондацијана Кралските ботанички градини и паркови, Синдеј, Австралија. http://plantnet.rbgsyd.nsw.gov.au/cgi-bin/NSWfl.pl?page=nswfl&lvl=sp&name=Gazania~rigens. посет. 11 парил, 2008 г. 
 3. „База на податоци на африкански растенија“. http://www.ville-ge.ch/cjb/bd/africa/resultat.php. посет. 11 април, 2008 г. 
 4. „Aluka - Entry for Gazania rigens сорта uniflora L.f. Roessler [фамилија COMPOSITAE“]. http://www.aluka.org/action/showMetadata?doi=10.5555/AL.AP.FLORA.FZ5063&pgs=. посет. 11 април, 2008 г. 
 5. Arthurs, Kathryn L. (уредн.) (1979). Lawns & Groundcovers. Lane Publishing Co.. ISBN 03760305072.