Крумперчка тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крумперчка тврдина
Grad Krumperk
Grad Krumperk.JPG
Изглед твгрдината
Општи податоци
ГрадГорјуша
ЗемјаСловенија

Крумперчка тврдинатврдина во Горјуша, Љубљана[1]. За првпат се споменува, а се верува и дека тогаш била изградена во текот на 13 век. Во текот на својата историја замокот бил во сопственост на повеќе семејства како грофовите на семејството Рабенсбергс, Крутберг, Рушбак итн.

По Втората светска војна, замокот бил национализирани претворен во болница за ранетите воени офицери. Во 1953 година, бил даден на Општина Домжале. Денес, замокот е предмет на денационализација постапка, и е во прилично лоша состојба.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leksikon občin kraljestev in dežel zastopanih v državnem zboru, vol. 6: Kranjsko. 1906. Vienna: C. Kr. Dvorna in Državna Tiskarna, p. 19.