Крсто Мукоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крсто Мукоски
Пратеник во Собрание на Република Македонија
На должноста
1 јуни 2008 – сè уште
Лични податоци
Роден(а) 24 септември 1974 (1974-09-24) (47 г.)
Белград, тогаш СР Србија
Националност Македонец
Партија независен[1]
Установа Универзитет „Св. Климент Охридски“

Крсто Мукоски (роден на 24 септември 1974 г. во Белград, тогаш СР Србија) — независен пратеник во Собрание на Република Македонија. Бил долгогодишен член на ВМРО-ДПМНЕ, но е исклучен од партијата во октомври 2018 година заедно со уште 6 пратеници кои гласале за уставни измени.[1]

На 27 април 2017 година учествувал во „Крвавиот четврток“ кога околу 300 лица упаднале во Собранието на Република Македонија. Според безбедносните камери, Мукоски ги отворил влезните врати на Собранието.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи од партијата пратениците кои гласаа „за". Радио Слободна Европа на македонски јазик. 20 октомври 2018. Посетено на 2 ноември 2018.
  2. „Седум пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ учествувале во отворањето на вратата на Собранието“. Радио Слободна Европа на македонски јазик. 22 мај 2017. Посетено на 2 ноември 2018.
  3. Кој ги отвори вратите на Собранието на 27 април“. Јутјуб: Топ Тема на Ваша Страна. 22 мај 2017.