Крсто Богојевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крсто Богојевски
Крсто Богојевски, сценограф.jpg
Роден Скопје, Република Македонија
Националност Македонец
Познат сценограф
Занимање свенограф во НУЦК „Трајко Прокопиев“ - КУманово

Крсто Богојевски (роден во Скопје, Република Македонија) е македонски сценограф.

Биографија[уреди | уреди извор]

Богојевски е дипломиран архитект на Архитектонскиот факултет во Скопје при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“.

Тој работи како сценограф во Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово.

Неговата сценографија е користена во претставите „Лето во кое те нема“ како и во детската претстава „Малата сирена“.

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Во 2022 година Богојевски ја добива наградата за најдобра сценографија за претставата „Малата сирена“ на Театарскиот фестивал за деца „Малиот Принц" во Штип.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Три награди за Театар Куманово за претставата „Малата сирена" (ФОТО)“. Кумановски Муабети. 13.10.2022. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)