Крсте Чачански (награда)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Наградата „Крсте Чачански“ била книжевно признание за необјавена збирка раскази кое се доделувало од Културниот центар „Бран“ од Струга и Ревијата за книжевност „Бранувања“ од 2011 до 2019 година.

Признанието го носи името на прозаистот и поет со струшко потекло Крсте Чачански (25 септември 1949 - 13 јуни 2003) и се доделувало истовремено со признанието за најдобар поетски ракопис „Јован Котески“ на манифестацијата Струшки книжевни средби.

Добитници[уреди | уреди извор]

Христо Петрески (2011) за збирката раскази „Пирамида. Лавиринт“[1]

Милован Стефановски (2012) за збирката раскази „Ѓаволско море“[2]

Петре Димовски (2013) за збирката раскази „Мисија“

Марина Мијаковска (2014) за збирката раскази „Куќички“[3]

Добре Тодоровски (2015) за збирката раскази „Помен за едно време“[4]

Васил Тоциновски (2016) за збирката раскази „Грлици“[5]

Стефан Марковски (2017) за збирката раскази „Смртта долетува насмевната“[6]

Владимир Плавевски (2018) за збирката раскази „Момини солзи“[7]

Даниела Андоновска-Трајковска (2019) за збирката раскази „Кафе, чај и црвено небо“[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Наградата „Ј. Котески"во рацете на Трајче Кацаров, а „К. Чачански" кај Христо Петрески“. OhridNews (англиски). 2011-05-12. Посетено на 2022-06-18.
  2. „Милован Стефановски и Санде Стојчевски добитници на наградите на списанието „Бранувања". IDIVIDI. Посетено на 2022-06-18.
  3. „Избрани добитниците на наградите „Крсте Чачански" и „Јован Котески" за 2014 година“. kanal5.com.mk. Посетено на 2022-06-18.
  4. „Битолскиот писател Добре Тодоровски добитник на наградата „Крсте Чачански". А1он (англиски). 2015-06-29. Посетено на 2022-06-18.
  5. „Васил Тоциновски и Зоран Пејковски добитници на наградите „Крсте Чачански" и „Јован Котески" за 2016“. Сител Телевизија. Посетено на 2022-06-18.
  6. „Младиот писател Стефан Марковски е добитник на наградата „Крсте Чачански". МКД.мк. Архивирано од изворникот на 2022-06-18. Посетено на 2022-06-18.
  7. „Наградите „Крсте Чачански" и „Јован Котески" за Владимир Плавевски и Елена Пренџова“. МКД.мк. Архивирано од изворникот на 2022-06-22. Посетено на 2022-06-18.
  8. „Даниела Андоновска Трајковска и Игор Крајчев – добитници на наградата „Крсте Чачански", односно „Јован Котески". WebOhrid (англиски). 2019-05-02. Посетено на 2022-06-18.