Крсте Чачански

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Крсте Чачански (25 септември 1949 - 13 јуни 2003) е поет, раскажувач и романописец. Роден е во с. Драслајца, Струшко. Завршил Филолошки факултет во Скопје.[1]

Книжевно творештво[уреди | уреди извор]

  • Бреговина (поезија, 1972)
  • Писма (раскази, 1982)
  • Бермудски триаголник (раскази, 1992)
  • Лавиринт (поезија, 1992)
  • Божјиот сон (роман, 1994)
  • Азбукар (поезија за деца, 1995)
  • Сенката на лилјакот (роман, 1997)
  • Индиго и Квазар (раскази, 1999)
  • Книга на небото (роман, 2000)

Награди[уреди | уреди извор]

Добитник е на наградите: „Мисла“, „Рациново признание“, „Стале Попов“, „Гоцева повелба“ и „Живко Чинго“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 282.