Кроп (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местоположба на Кроп во округот Шлезвиг-Фленсбург

Кроп (германски: Kropp) — поранешна општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Кроп. На 1 јануари 2008 година била споена со општинската заедница Штапелхолм за да ја создадат општинската заедница Кроп-Штапелхолм.

Општинската заедница Кроп се состоела од следниве општини:

  1. Алт Бенебек
  2. Берм
  3. Дерпштет
  4. Грос Рајде
  5. Клајн Бенебек
  6. Клајн Рајде
  7. Кроп
  8. Тетенхузен