Кроација филм

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кроација филм доо — државна компанија за производство и дистрибуција на филмски работи со седиште во Загреб, Хрватска. Започнала со работа во 1946 година,[1] кога Хрватска беше дел одЈугославија.

Компанијата ги произведе единствените анимирани филмови на регионот до денес во текот на 80те и 90те години на минатиот век, сите во режија на Милан Блажековиќ: Шумата изречена брест, Шеширот на магионичарот и Лапич: Малиот чевлар.[2][3][4]

Кроација филм бил исто така вклучен во две анимирани телевизиски серии: спин-оф на <i id="mwGw">Лапич</i> во 2000 година,[5][6] и сатиричниот Лаку ноч, Хрватска (Добра ноќ, Хрватска) од 2005 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. „CANNES 2006: Le Village International accueille pour la première fois le pavillon de la Croatie“. Ambassade de Croatie en France. May 2006. Архивирано од изворникот на 2009-03-05. Посетено на 2009-04-03.
  2. „CHILDREN'S FILM PROGRAMME“. Pula Film Festival. July 2008. Архивирано од изворникот на 2009-07-15. Посетено на 2009-04-03.
  3. "Poison Ivy" (2008-12-18). „Hrvatski animirani film“. Crtani Filmovi. Посетено на 2009-04-03.[мртва врска]
  4. „WORKING PART OF FESTIVAL“. NAFF - NEUM ANIMATED FILM FESTIVAL. January 2007. Архивирано од изворникот на 2009-07-15. Посетено на 2009-04-03.
  5. Staff (1999-11-01). „Up next: What's developing in kids' production“. Kidscreen. Brunico Communications Inc. Посетено на 2009-04-03. HaffeDiebold [sic] and Croatia Film let Lapitch loose
  6. Buterin, Antun Krešimir (1999-12-05). „Scenarij za seriju o našem šegrtu Hlapiću rade Britanci, a crtaju ga Koreanci!“. Vjesnik d.d. Архивирано од изворникот на 2009-07-14. Посетено на 2009-04-03.