Кркларели (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кркарели
Kırklareli
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Кркарели во Турција
Местоположба на покраината Кркарели во Турција
Земја Турција
Регион Мармара
Управа
 • Управник Али Хајдар Онер
Површина
 • Total 6.550 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 332.791
 • Густина 51,000/км2
 • Градскo 190.472
Повик. бр. 0288
Рег. таб. 39
Мреж. место http://www.kirklareli.gov.tr//

Кркарели (турски: Kırklareli) или Лозенград — покраина во северозападна Турција. Административен центар е истоимениот град Кркларели. Покраината има 326.950 жители (2006) и плоштина од 6.550 км2. Разделена е на 8 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]