Прејди на содржината

Крис Норман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крис Норман
Крис Норман во 2008
Животописни податоци
Родено имеКристофер Вард Норман
Роден(а)25 октомври 1950(1950-10-25)(73 г.)
Редкар, Северен Јоркшир, Англија
ЖанровиСофт рок
ЗанимањаМузичар, текстописец
Период на активност1964–денес
ИздавачиBMG, Edel Records
СоработнициSmokie, Chris Norman Band, Сузи Кватро
Мреж. местоchris-norman.co.uk

Кристофер Вард Норман (англ: Christopher Ward Norman; роден на 25 октомври 1950) е англиски софт рок пејач. Норман бил првиот пејач на англиската рок група Smokie,[1] (1964–1986), која забележала успех во Европа во 1970-тите. Неговиот дует со Сузи Кватро од 1978 година „Stumblin' In“, бил голем хит во САД.

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Chris Norman in 2020
Крис Норман во 2020 година

Норман својата прва гитара ја добил на седумгодишна возраст. На почетокот на неговата музика влијаеле: Елвис Присли, Литл Ричард, Отис Рединг и Лони Донеган.[2]

Во детството, родителите на Норман често се селеле и како резултат на тоа живеел во многу градови во Англија, како Редкар, Лутон, Кимптон и Нотингем. Во 1962 година, семејството се преселило во родниот град на неговата мајка, Бредфорд. Норман се запишал во тамошното училиште, каде што ги запознал Алан Силсон и Тери Утли, идните членови на Smokie.

Како тинејџери, биле под влијание на групите од новата ера како Битлси и Ролинг Стоунс, а потоа и тогаш фолк пејачот Боб Дилан.[3]

Во 1970 година, Норман се оженил со неговата сопруга Линда и заедно имаат пет деца. Од 1986 година, живеат на Островот Ман.[4]

Во 1978 година, Норман снимил дует со Сузи Кватро, „Stumblin' In“, кој стигнал до 4 место на американскиот Билборд Хот 100 и бил продаден во над еден милион примероци.[5][6]

Во 1986 година, со песната „Midnight Lady“ Норман ја започнал својата соло кариера. Midnight Lady била хит низ цела Европа, а во Германија шест недели била на прво место(каде што била продадена во 900.000 примероци).[7] Имал успех и со песните „ Some Hearts Are Diamonds“, „No Arms Can Ever Hold You“, „ Broken Heroes“, „Fearless Hearts“, „Fearless Hearts“ и „Baby I Miss You“.[8] Во 1994 година, Норман од CMT Europe ја добил наградата „Меѓународна видео ѕвезда на годината“.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

 • 1982: Rock Away Your Teardrops
 • 1986: Some Hearts Are Diamonds
 • 1987: Different Shades
 • 1988: Hits from the Heart
 • 1989: Break the Ice
 • 1991: The Interchange
 • 1992: The Growing Years
 • 1993: Jealous Heart
 • 1994: The Album
 • 1994: Screaming Love Album
 • 1995: Every Little Thing
 • 1995: Reflections
 • 1997: Into the Night
 • 1997: Christmas Together
 • 1999: Full Circle
 • 2000: Love Songs
 • 2001: Breathe Me In
 • 2003: Handmade
 • 2004: Break Away
 • 2005: One Acoustic EveningCD & DVD (Live at the Private Music Club/Live in Vienna)
 • 2006: Million Miles
 • 2006: Coming Home
 • 2007: Close Up
 • 2009: The Hits! From His Smokie And Solo Years
 • 2009: The Hits! Tour – Live at the Tempodrom, Berlin (Deutschland) DVD
 • 2009: The Hits! Tour – Live at the Tempodrom, Berlin (Dänemark) DVD
 • 2011: Time Traveller
 • 2013: There And Back
 • 2015: Crossover

Награди[уреди | уреди извор]

 • Сребрена награда од Löwe von Radio Luxemburg [9]
 • Goldene Europa [10]
 • Браво Ото - Најдобар машки пејач (бронза) [11]
 • Меѓународна видео ѕвезда на годината од CMT Europe [12]
 • Gala zur Verleihung des Internationalen Schlagerpreises [13]
 • Награда од Радио Регенбоген [14]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Kohn, Michael (January 2006). Dateline Mongolia: An American Journalist in Nomad's Land. RDR Books. стр. 87–. ISBN 978-1-57143-155-4. Посетено на 7 August 2011.
 2. „Interview with CHRIS NORMAN“. DMME.net (англиски). Посетено на 2023-03-08.
 3. „Interview with Chris Norman | The original voice of Smokie“. blackvelvetradio.gr (англиски). 2019-01-11. Архивирано од изворникот на 2023-03-08. Посетено на 2023-03-08.
 4. Norman, Susan. „Official Chris Norman Fanclub - Private“. www.chrisnorman-fc.com (германски). Посетено на 2023-03-04.
 5. Strong, Martin C. (2000). The Great Rock Discography (5. изд.). Edinburgh: Mojo Books. стр. 785–786. ISBN 1-84195-017-3.
 6. Roberts, David (2006). British Hit Singles & Albums (19. изд.). London: Guinness World Records Limited. стр. 444. ISBN 1-904994-10-5.
 7. „INFINITY CHARTS: German Top 20“. Ki.informatik.uni-wuerzburg.de. Архивирано од изворникот на 2023-03-26. Посетено на 2 March 2014.
 8. Jason Birchmeier (25 October 1950). „Chris Norman | Biography & History“. AllMusic. Посетено на 26 January 2016.
 9. „Silver Lion“. Rtlradio.de. Посетено на 6 April 2020.
 10. „ARD Goldene Europa“. Web.ard.de. Посетено на 6 April 2020.[мртва врска]
 11. „Die Otto-Sieger 1986“. Bravo-archiv.de. Посетено на 2023-03-04.
 12. „CMT Europe“. Архивирано од изворникот на 19 February 2012. Посетено на 6 April 2020.
 13. „RPR.1“. Rpr1.de. 9 August 2016. Посетено на 6 April 2020.
 14. „ARD Goldene Europa“. Regenbogen.de. Посетено на 6 April 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Матична страница