Кристоф Мориц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристоф Мориц
Лични податоци


* Настапи (Голови)

Кристоф Мориц

Кристоф Мориц (роден на 27 јануари 1990) — германски фудбалер кој игра како дефанзивен играч од средниот ред за Дармштат 98, на позајмица од Хамбургер СВ .

Кариера[уреди | уреди извор]

Мориц ја започнал својата фудбалска кариера во 1994 година, на возраст од четири години, како младински играч во ФК Викторија 08 Арнолдцејлер. Тој останал тука дванаесет години пред да се пресели во Алеманија Ахен . По три години во младинските и резервните тимови, тој потпишал за Шалке 04 во јули 2009, каде што ја започнал својата професионална кариера. Првиот професионален натпревар на Мориц бил во Бундеслигата на 8 август 2009 против ФК Нирнберг [1] и го постигнал својот прв гол на 16 август 2009 година.[2] Мориц го потпишал својот прв професионален договор на 18 јануари 2010 година со Шалке 04.[3] Договорот траел до 30 јуни 2013 година.[3]

По истекот на неговиот договор со Шалке тој се приклучил во екипата на Мајнц 05 на договор до 30 јуни 2017 година.

Во мај 2018, по испаѓањето на ФК Кајзерслаутерн од 2. Бундеслигата, Мориц се преселил во Хамбургер СВ кој бил ново исфрлен тим во 2. Бундеслигата. Тој се согласил на договор до 2020 година.[4]

Почести[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Шалке 04

  • DFB-Pokal : 2010-11

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kuranyi bremst die Club-Euphorie“ (германски). kicker.de. 8 August 2009. Посетено на 18 January 2010.
  2. „Erstes Ligator von Moritz“ (германски). kicker.de. 16 August 2009. Посетено на 18 January 2010.
  3. 3,0 3,1 „Christoph Moritz unterschreibt Profivertrag“ (германски). Schalke04.de. 18 January 2010. Архивирано од изворникот на 2010-05-06. Посетено на 19 January 2010.
  4. „Kaiserslauterns Moritz wechselt zum HSV“. kicker Online (германски). 23 May 2018. Посетено на 23 May 2018.