Кристофер Пул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристофер Пул
Christopher Poole
Роден(а)ц. 1988 (25-26 години)
Други имињаmoot
Познат(а) поОсновање на 4chan и Canvas.
Страница
4chan, Canvas

Кристофер Пул (роден ц. 1988)[1]американски интернет претприемач од Њујорк, познат по основањето на веб страниците 4chan и Canvas. Тој првично го основал 4chan анонимно, под псевдонимот moot (секогаш напишано со мали букви).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Chris Poole part 1/3- ROFLCON 2012 - Solo Panel, Christopher Poole - "I'm 24 years old" YouTube site, May 10, 2012