Кристијан III фон Пфалц-Цвајбрикен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристијан III
Christian III de Deux-Ponts-Birkenfeld--Joseph Matter-f4232641.jpg
Портрет на Кристијан III
Сопружник Каролина од Насау-Сарбрикен
Династија Династија Вителсбах
Татко Кристијан II од Цвајбрикен-Биркенфелд
Мајка Катарина Агата, грофица од Раполштајн
Роден(а) 7 ноември 1674
Стразбур
Починал(а) 3 февруари 1735 (возр. 61)
Цвајбрикен

Кристијан III фон Пфалц-Цвајбрикен (7 ноември 1674 - 3 февруари 1735) — германски благородник, член на династијата на Пфалц-Цвајбрикен-Биркенфелд, гранка на династијата на Вителсбах. Тој бил син на Кристијан II од Цвајбрикен-Биркенфелд и Катарина Агата, грофица од Раполштајн. Тој бил гроф фон Пфалц-Цвајбрикен-Биркенфелд од 1717 до 1731 година. Во 1731 година, тој го наследил сувереното војводство Палатин Цвајбрикен и така станал гроф Палатин и војвода од Цвајбрикен. Тој бил и гроф Раполштајн од 1699 година до неговата смрт.