Кристијан Сапата

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кристијан Запата)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристијан Сапата
Cristián Zapata AC Milan 2013.jpg
Лични податоци
Полно име Кристијан Едвардо Запата Валенсија
Роден на 30 септември 1986 (1986-09-30) (33 г.)
Роден во Падила, Колумбија
Висина &100000000000001870000001,87 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Џенова
Број 2
Младинска кариера
ФК Депортиво Кали
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2005 ФК Депортиво Кали 17 (0)
2005–2011 Удинезе Удинезе 168 (5)
2011–2012 Вилјареал Вилјареал 28 (0)
2012–2019 Милан Милан 111 (3)
2019– Џенова Џенова 1 (0)
Репрезентација
2008– Колумбија 56 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 мај 2019.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 13 јули 2018

Кристијан Сапата (роден на 30 септември 1986 во Падила, Колумбија) — колумбиски професионален фудбалер кој настапува за ФК Џенова во италијанската Серија А и за Националниот тим на Колумбија. Кристијан Сапата игра на позиција одбрана, најчесто на десната страна[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Maurizio Pilloni (28 September 2009). „BEST XI: scegliamo i migliori difensori della storia bianconera“ (Italian). Tutto Udinese. конс. 22 February 2017. 
  2. Monica Valendino (31 December 2016). „Se Pozzo non avesse venduto nessuno…“ (Italian). mondoudinese.it. конс. 2 January 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]