Кристијано Малџољо

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Кристијано Малџољо
Роден(а)23 април 1945 (1945-04-23) (78 г.)
Рамака, Катанија, Италија
Занимање
  • пеач
  • текстописец
  • композитор
  • телевизиска личност
Висина1.65 м (5 ст 5 ин)
Страница
cristianomalgioglio.com

Џузепе Кристијано Малџољо (роден на 23 април 1945 година) е италијански композитор, кантавтор и телевизиска личност.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден во Рамака, Катанија, Малџољо го добил својот прв договор со издавачката куќа Дуриум, благодарение на напорите на Фабрицио Де Андре.[1] Во 1974 година ја компонирал песната на Ива Заничи „Ciao cara come stai? („Здраво мила, како си?“), која победила на музичкиот фестивал во Санремо.[1][2] Во 1975 година тој го постигнал својот најзначаен успех како текстописец со песната на Мина „L'importante è finire“ („Важно е да се заврши“).[1][2] Во истиот период станал соработник на Роберто Карлос, занимавајќи се со италијанските текстови на неговите песни.[2] Тој компонирал песни за, меѓу другите, Адријано Челентано, Рита Павоне , Аманда Лир, Рафаела Кара, Моника Наранјо, Дори Гези, Милва, Пети Право, Орнела Ванони, Џуни Русо, Марчела Бела, Силви Фремо, Болстомотан, Розана Фратело, Лорета Гоџи, Франко Калифано.[1][2] Паралелно со неговата активност како композитор, Малџољо започнал пејачка кариера, карактеризирана со иронични песни, често богати со сексуални инсинуации; неговиот главен успех како кантавтор е песната „Sbucciami“ („Олупи ме“).[1][2]

По периодот поминат во Латинска Америка, Малџољо се вратил на популарноста во неговата земја во 2000-тите како телевизиска личност.[1][2] Во 2017 и 2020 година се натпреварувал во реалити телевизијата Гранде Фратело ВИП, италијанската адаптација на Големиот брат на славните.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Cotto, Massimo (2011). Il grande libro del rock (e non solo) (Italian). Milan: Rizzoli. ISBN 978-8817048507.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Anselmi, Eddy (2009). Festival di Sanremo: almanacco illustrato della canzone italiana (Italian). Modena: Panini. ISBN 978-8863462296.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]