Кристина Хвиде

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кристина Хвиде (околу 1145 – в. 1200) била кралица на Шведска како сопруга на кралот Чарлс VII и мајка на шведскиот крал Сверкер II.

Живот[уреди | уреди извор]

Кристина Стигсдатер била ќерка на данскиот благородник Стиг Токесен (починал во 1150 година) од семејството Хвиде од Сканија (тогашна данска провинција) и данската принцеза Маргарет од Данска, која била ќерка на Кануте Лавард . Таа била во брак со шведскиот крал Чарлс VII во 1163 година (или 1164 година) и била во Шведска позната како кралица Кристина. Во 1163 година, шведскиот јарл Гуторм ја поздравил во Сканија и отпатувал со неа во Шведска, но се претпоставува дека церемонијата се одржала по инаугурацијата на новиот надбискуп Стефан (архиепископ од Упсала) во 1164 година. Кога нејзиниот сопруг бил сменет во 1167 година, таа побегнала во Данска со својот син.

Датумот на нејзиното раѓање и смрт не е познат, но предложено е да бидат в. 1145 и в. 1200 соодветно.

Деца

  • Сверкер II од Шведска (1164–1210), крал на Шведска 1195–1208.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Åke Ohlmarks: Alla Sveriges drottningar (Сите кралици на Шведска) (шведски)
Кристина Хвиде
Роден(а): 1145 Починал(а): 1200

Предлошка:S-roy

Претходник
Brigida Haraldsdotter
Queen consort of Sweden
1163–1167
Наследник
Cecilia Johansdotter