Кристина Олофсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристина Олофсон

Ана-Марија Кристина Олофсон (родена на 13 јуни 1948 година во Кристинехамн, Вермландс län, Шведска ) е шведски филмски режисер, продуцент и сценарист.[1] Во 1974 година, откако ја основала продуцентската компанија Хагафилм со Горан ду Рес, таа продолжила да продуцира голем број филмови со него.[2][3] Оттогаш има снимено голем број документарни филмови за придонесот на жените во општеството, вклучувајќи ги Жената е ризична облога: Шест диригенти на оркестар (1987) и I rollerna tre (1996), како и играните филмови Honungsvargar (1990) и Sanning eller konsekvens (1997).[4]

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден во Кристинехамн на југот на Шведска, Олофсон студирала на универзитетите во Гетеборг и Стокхолм . Во 1970 година, таа посетувала курс за филмска монтажа на СВТ, шведскиот национален телевизиски сервис, додека посетувала курсеви за филм и театар во Стокхолмскиот Драматишки институт .[2]

Откако работела како уредник во ТВ2 на СВТ, таа заминала во 1977 година за да се концентрира на снимањето филмови. Во 1978 година, заедно со du Rées, таа го продуцирала долгометражниот документарен филм Tältprojektet – vem tillhör världen, еден од најзначајните записи на шведската прогресивна музичка и драмска сцена во 1970-тите. Нејзиниот краток филм штала Bara ett (Just a Child, 1980) прикажува млада, невработена жена, евоцирајќи ја нејзината често повторувана тема за женската работа и нивната желба за креативно исполнување.[4]

Нејзината соработка со фотографката Лиза Хагстранд започнала во 1985 година со Mötet med Flory, опишувајќи ја средбата на романописецот Елин Вагнер со 82-годишната љубителка на природата, Флори Гејт .[5] Финската уметница Хелене Шјерфбек била тема на краткиот документарен филм Nästa söndag ska jag måla en svart prick bättre (1987).[4]

Олофсон била член на управниот одбор на одделот за филм на Шведската театарска асоцијација ( Teaterförbundet ) од 1980 до 1983 година и член на Одборот за долгометражен филм на Шведскиот филмски институт од 1984 до 1987 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. „Christina Olofson“. IMDb. Посетено на 14 June 2016.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Olofson, Christina“ (Swedish). Vem är hon. 1988. Посетено на 14 June 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Christina Olofson“. Films de Femmes. Архивирано од изворникот на 8 August 2016. Посетено на 14 June 2016.
  4. 4,0 4,1 4,2 „Christina Olofson“ (Swedish). Nordic Women in Film. Посетено на 14 June 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Moted med Flory“. BFI. Посетено на 15 June 2016.