Кристина Каприоли

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кристина Каприоли (родена на 22 октомври 1953 година) е уметник и академик родена во Италија, кој е истакнат кореограф во Шведска.[1]

Критичарите ја истакнале Каприоли за јасноста, строгоста и прецизноста на нејзината работа,[2] таа работела со сценски изведби, инсталации, видеа, предмети и публикации.[3] Таа одиграла значајна улога во развојот на критичкиот дискурс во шведското поле на танцот и кореографијата.

Како независен уметник и како професор на Универзитетот за танц и циркус ( DOCH ) во Стокхолм, Каприоли има развиено методи и формати за уметничко истражување.

Биографија[уреди | уреди извор]

Каприоли е родена и израсната во Северна Италија . Студирала танц во рана возраст и набрзо развила особен интерес за модерниот танц . Работела како професионална танчерка во Њујорк, Шведска, Германија и Австрија. Во 1983 година се преселила во Стокхолм каде сè уште живее и работи.[4]

Во средината на 1990-тите, Каприоли започнала со кореографија. Во 1998 година ја основала CCAP, независна организација за одржување на кореографијата, каде што има произведено повеќе од 30 дела. Преку CCAP, Каприоли произведува сценски изведби, инсталации, видеа, објекти, публикации и кореографија и води долгорочни интердисциплинарни истражувачки проекти.[5]

Во 2008 година, Каприоли била назначен за професор по кореографија на Универзитетот за танц и циркус ( DOCH ) во Стокхолм.[6] Во 2004 година таа го основа c.off, непрофитна независна локација за развој и размена на интердисциплинарни кореографии, сместена во Стокхолм.[7]

Каприоли ги курирала и продуцирала фестивалите Talking Dancing (1997) [8] и Movement is a Woman (2002), истражувачките проекти t.lab (2004) и потоа насловната страница (2009-2011). Таа, исто така, била уредник на антологиската антологија „ Кореографии“ (2008) и го курирала и продуцирала симпозиумот „ТКАЈНА ПОЛИТИКА“ (2012).[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Tours 2009“. Dansnät Sverige (англиски). Посетено на 2018-03-10.
  2. „Cristina Caprioli (A Line_up) | Dansens Hus“. dansenshus.se. Посетено на 2018-03-10.
  3. 3,0 3,1 „Notes on a Pebble“. Fabbrica Europa (англиски). Посетено на 2018-03-10.
  4. „Cicadaremix – CODA Oslo International Dance Festival“. www.codadancefest.no (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-03-11. Посетено на 2018-03-10.
  5. „ccap“. ccap.se (шведски). Посетено на 2018-03-10.
  6. „DOCH, Dans och Cirkushögskolan“. Open graph site name & (шведски). Посетено на 2018-03-10.
  7. „c.off – site for interdisciplinary choreographies“. www.coff.se (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-03-11. Посетено на 2018-03-10.
  8. Reinventing dance in the 1960s : everything was possible. Banes, Sally., Harris, Andrea., Baryshnikov, Mikhail, 1948-. Madison: University of Wisconsin Press. 2003. ISBN 9780299180140. OCLC 50810126.CS1-одржување: others (link)