Кристина Еплгејт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Податотека:Керол Бов
Кристина Еплгејт

Кристина Еплгејт (родена на 25 ноември 1971 година)[1] е американска актерка. Како дете актерка, таа се здобила со признание за глумењето како Кели Банди во ситкомот на Лисица Венчана...со деца (1987–1997). Еплгејт воспостави успешна филмска и телевизиска кариера во нејзините возрасни години, освојувајќи ја наградата Еми Прајмтајм од седум номинации, како и номинации за четири награди Златен глобус и награда Тони.

Еплгејт глуми во главната улога на ситкомот на NBC Џеси (1998–2000), што и донесе номинација за наградата Златен глобус. Таа ја доби наградата Еми Прајм Тајм за нејзината гостинска улога во ситкомот на NBC Пријатели (2002–2003). За нејзината улога во оживувањето на Бродвеј на латка добротворна организација (2005), таа заработи номинација за наградата Тони за најдобра актерка во мјузикл . Таа продолжи да глуми во ситкомот на ABC Саманта Кој? (2007–2009), за што доби две номинации за наградата „Примејт Еми“ и „Златен глобус“ ; ситкомот на NBC Буден цела ноќ (2011–2012); и мрачната трагикомедија на Нетфликс Мртва за мене(2019–2022), која и донесе три номинации за Прајмтајм Еми Награди и номинација за награда Златен глобус.

Еплгејт, исто така, имаше големи улоги во неколку филмови, вклучително и „Не кажувај на мама мртвата бејбиситерка“ (1991), „Големиот хит“ (1998), „Најслаткото нешто“ (2002), „Гранд кражба Парсонс“ (2003 година), „Симер: Легендата за Рон“ Бургундија (2004), Помината сала (2011), Водителот 2: Легендата Продолжува (2013), Одмор (2015), Лоши Мајки (2016) и Подлога за несреќа (2017).

Раниот и семеен живот[уреди | уреди извор]

Еплгејт е родена во Холивуд, Лос Анџелес, Калифорнија. Нејзиниот татко, Роберт Вилијам „Боб“ Еплгејт, бил продуцент и извршен директор на издавачка куќа;  нејзината мајка, Ненси Приди, е пејачка и актерка.Нејзините родители се разделиле набргу по нејзиното раѓање.Таа има два полубраќа и сестри, Алиса и Кајл, од вториот брак на нејзиниот татко. По нејзиниот развод, мајката на Еплгејт имаше врска со музичарот Стивен Стилс..Како дете, Еплгејт тренирала како танчерка во различни стилови, вклучувајќи џез и балет.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

1972–1986: Рани проекти[уреди | уреди извор]

Еплгејт на балот на гувернерот по 41. Primetime Emmy награди, септември 1989 година

Еплгејт го имаше своето телевизиско деби во 1972 година заедно со нејзината мајка во сапуницата Денови на нашите животи и глумеше во реклама за шишиња за бебиња Плејтекс на 3 месеци.[3] Таа го направи своето филмско деби во 1981 година хорор филмот Вилиците на сатаната (или кралот Кобра ) и се појави во филмот Битлманија од 1981 година.Таа дебитираше како млада Грејс Кели во телевизискиот биографски филм Грејс Кели (1983) и се појави во нејзината прва телевизиска серија во политичката комедија на Шоутајм, Вашингтон (1985), во која ја играше ќерката на конгресмен.

Еплгејт била гостин во сериите Татко Марфи (1981), Чарлс во одговорен (1984–1985) и Сребрени лажици (1986).Во 1986 година, таа ја освои улогата на Робин Кенеди, ќерка на полицаец, во полициската драмска серија Срцето на градот (1986–1987).За нејзината изведба, таа доби награда за млад уметник ..Таа гостуваше во неколку телевизиски серии, вклучувајќи ги „Се е простено“, „Сепак дабар “, „Неверојатни приказни “ и „Семејни врски“ .

1987–2001: Пробив и оженет... со деца[уреди | уреди извор]

Од 1987 до 1997 година, Еплгејт ја глумеше зашеметената, сексуално промискуитетна ќерка, Кели Банди, на првиот ситком на Фокс, Венчана...со деца . Додека работеше на серијата, Еплгејт била видена во „Танц до зора“ (1988) и „Улици“ (1990), во кои еден тинејџер зависник од дрога е прогонуван од психотичен полицаец..Таа гостуваше во 21 Џамп стрит (1988) и Врвот на купот (1991) и била домаќин на Сабота навечер во живо (1993) и луда телевизија (1996). Ликот на Сју Елен Крандел во црната комедија „Не кажувај ѝ на мама мртвата бејбиситерка“ (1991) била првата главна улога на Еплгејт во мејнстрим филм, глумејќи бунтовен тинејџер кој е принуден да се грижи за браќата и сестрите откако нивната летна бејбиситерка ќе почине. Таа имаше улоги во филмови како Вибрации (1995), Преку Месечината (1995), Дивиот Бил (1995), Марс Напади на Тим Бартон ! (1996) и Никаде на Грег Араки (1997). Во 1996 година, таа учествуваше на аудиција за улогата на Роуз во блокбастерскиот хит на Џејмс Камерон, Титаник, но загуби од Кејт Винслет. Кога Венчана... со деца бил откажан во 1997 година, продуцентите објавија спиноф со центар на Кели Банди, но Еплгејт одби.[4]

Во 1998 година, Еплгејт глуми како Клодин Ван Доузен во независната игра Клодин враќање (или бакнеж на огнот ), се појави во акционата комедија Големиот хит и ја играше свршеницата на мафијашкиот шеф во мафијашката сатира Мафија на Џејн Остин.

Еплгејт била една од основачите на Пусикет долс, кој дебитираше во Вајпер Соба на Џони Деп на Сансет стрип во 1995 година.[5][6] Таа се вклучи во групата кога се преселиле во театарот Рокси во 2002 година [7]

Во 1998 година, Еплгејт почна да ја прикажува насловната улога во ситкомот на NBC Џеси, кој доби одлични критики.Таа ја освои наградата Избор на народот за омилен женски изведувач во нова телевизиска серија и наградата ТВ водич за омилена ѕвезда од нова серија и била номинирана за награда Златен глобус за најдобра актерка во комедија. Серијата била откажана во 2000 година.[8]

Еплгејт ја играше двојната улога на благородничка од 12-тиот век, принцезата Розалинд, и нејзината потомка од 21-от век, Џулија Малфете, во комедијата за патување низ времето Само во посета (2001). Таа била принцезата Гвендолин и Кејт во филмот Принцот шармантен (2001). Откако ја играше најдобрата пријателка на Камерон Дијаз, Кортни Рокклиф, во „Најслаткото нешто“ (2002), таа се појави во „ Херои “ (2002), романтичната авионска комедија „Поглед од врвот “ (2003), филмот со вистински криминал „ Земјата на чудата“ ( 2003) заснован на убиствата во земјата на чудата и биографскиот филм на Грам Парсонс Grand Theft Parsons (2003). Во 2004 година, таа глуми со Бен Афлек во празничната комедија „Преживеан Божиќ“ и со Мет Дилон во „Вработен на месецот“. Таа била извршен продуцент на Утеши, мизерни (2001).

Еплгејт на 66-тото доделување на Златните глобуси во јануари 2009 година

Еплгејт гостуваше во „Пријатели“ во деветтата (2002) и десеттата (2003) сезони во епизодите со наслов „ Она со другата сестра на Рејчел “ и „ Она каде што сестрата на Рејчел бебиси “ како Ејми Грин, Рејчел Грин (Џенифер Анистон) сестра. Таа ја освои наградата Еми Прајмтајм од две номинации за извонредна гостинска актерка во хумористична серија [9] за нејзината изведба во „Она со другата сестра на Рејчел“.

Еплгејт доби признание за нејзиното портретирање на водителката Вероника Корнингстон во комичните филмови од 2004 година Водителот: Легендата за Рон Бургундија и Разбуди се, Рон Бургундија: Изгубениот филм, алтернативен филм кој содржи алтернативни снимки и избришани сцени и елементи на приказната.

Еплгејт настапуваше на сцената во The Axeman's Jazz, Никој не заминува со празни раце,Прелетот и Џон Касаветес во Третиот ден (кого глуми Џена Роуландс ). Во 2004 година, таа дебитираше на Бродвеј како Добротворна надеж за вљубените во оживување на мјузиклот Слатка добротворна организација од 1966 година. Кон крајот на април 2005 година, таа учествуваше на годишниот натпревар за Велигденска хауба на Бродвеј Грижи, при што еден волшебник ја преполовил во нивната илузија за пилање Очигледно невозможно.Слатка добротворна организација ја заврши својата серија на Бродвеј на 31 декември 2005 година.[10] Еплгејт ја освои Светската театарска награда во 2005 година и била номинирана за наградата Тони во 2005 година за најдобра актерка во мјузикл за нејзината улога во мјузиклот.

Додека се појавуваше во Слатка добротворна организација,Еплгејт го скрши стапалото и било најавено дека мјузиклот ќе се затвори за време на прегледите.Таа ги убедила продуцентите да ја повлечат својата одлука.[10] Поради повредата морала да носи специјални чевли за да спречи нова несреќа.Во едно интервју во 2013 година, таа рече дека поради тоа што се случило „всушност повеќе не може да танцува.И тоа е тажно за мене бидејќи секогаш сакав да се вратам. Но, веројатно нема да можам.“[11] Таа танцува секогаш кога и се укаже прилика, но не може да игра во напорни улоги.[11]

Во 2006 година, Еплгејт се појави во музичкото видео на Џесика Симпсон за „ Јавна работа “ со Ева Лонгорија, Рајан Сикрест и Кристина Милијан.Таа глуми во комедијата на ABC Саманта Кој? од 15 октомври 2007 година, до неговото откажување на 18 мај 2009 година; финалето се емитуваше на 23 јули 2009 година. Во серијата заедно глумеа Жан Смарт, Џенифер Еспосито и Мелиса Мекарти и се фокусираше на 30-годишна девојка која, по сообраќајна несреќа, развива амнезија и мора повторно да го открие својот живот, нејзините врски и себеси. Таа доби две номинации за наградата Еми Прајмтајм за извонредна главна женска улога во хумористична серија и две номинации за наградата Златен глобус за најдобра актерка - телевизиска серија мјузикл или комедија. Набргу по објавувањето на откажувањето, таа започнала кампања за враќање на шоуто во продукција,[12] која не успеала. Таа била на врвот на листата на Најубави луѓе во 2009 година [13] Таа се појави со нејзиниот брат Венчан со деца Дејвид Фаустино во една епизода од хумористичната серија на Фаустино Стар винг.[14]

2010–сега: Dead to Me и дополнително признание[уреди | уреди извор]

Кристина во јуни 2012 година

Еплгејт го изрази гласот на Кетрин Мачката во продолжението на тридимензионалното животно што зборува Мачки и кучиња: Одмаздата на Кити Галоре (2010)..Таа рече дека нејзината мајка сака таа да биде вклучена во филмот. Пред „Мачки и кучиња 2“, таа го изрази гласот на Бретања, една од Чипетите, во „Алвин и вервериците: шкрипењето“ (2009), „Алвин и верверите: скршена чипса“ (2011) и „Алвин и вервериците: чипот на патот“ (2015) .

Еплгејт глумеше во ситкомот на NBC Буден цела ноќ со Маја Рудолф и Вил Арнет, кој дебитираше на 14 септември 2011 година[15] На 8 февруари 2013 година, таа ја напушти серијата по нејзината пауза во втората сезона, што доведе до планирана промена на форматот. Серијата на крајот била откажана.[16]

На 31 јули 2013 година, Еплгејт била прикажана во втората епизода од четвртата сезона на оживеаната американска верзија на серијата TLC Кој мислиш дека си? .Епизодата се фокусираше на обидот Еплгејт да најде информации за нејзината баба, Лавина Еплгејт Волтон, која отсуствувала поголемиот дел од животот на таткото на Еплгејт и починала кога тој бил млад..Еплгејт дознал дека Волтон починал во 1955 година од туберкулоза и цироза поврзана со алкохол.[17]

Во 2013 година, Еплгејт ја повтори улогата на Вероника Корнингстон во филмот за продолжение на комедијата „Анхорман 2: Легендата продолжува“. Филмот доби позитивни критики од критичарите и бил успех на бокс офисот. Во 2014 година, таа имаше главна гласовна улога како Мери Бет во анимираниот музички фантастичен филм Книгата на животот. Во 2015 година, таа глумеше со Ед Хелмс во продолжението на Национален Лампун „Одмор“, петтата целосна филмска епизода од комедијата за патување.Тие ги глумеа Расти Гризволд и неговата сопруга Деби, кои со нивните два сина патуваат во Воли Ворлд, исто како што тоа го правеше Расти со своите родители во оригиналниот филм од 1983 година, Одморот на националниот Лампун. Филмот бил слабо оценет, но бил успех на бокс офисот. Во 2016 година, таа глуми како Гвендолин Џејмс во комедијата Лоши Мајки со Мила Кунис, Кристен Бел и Кетрин Хан . Филмот заработи мешани критики од критичарите и бил успех на бокс офисот.[18] Таа ја повтори својата улога за камео појавување во продолжението од ноември 2017 година Божиќ на лошите мајки.

Во јули 2018 година, Еплгејт глумеше заедно со Линда Карделини во мрачната хумористична серија на Нетфликс Мртов за мене[19] и извршен продуцент на серијата со Вил Ферел, Адам Мекеј и Џесика Елбаум.[20] Серијата доби признание од критиката. Еплгејт доби две номинации за Прајмтајм Еми награда за извонредна главна женска улога во хумористична серија за нејзината изведба во сезоните еден и вториот и [21][22] номинации за награда Златен глобус, наградата на еснафот на актерите на екранот и TCA награди.

На 14 ноември 2022 година, таа доби ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд.[23] Таа била придружувана од нејзините колешки од Венчана со деца, Кејти Сагал и Дејвид Фаустино. Нејзината ѕвезда била поставена во непосредна близина на ѕвездите на Сагал и Ед О'Нил.[23]

Личен живот[уреди | уреди извор]

На 20 октомври 2001 година, Еплгејт се омажи за актерот Џонатон Шаех во Палм Спрингс, Калифорнија.[24] Шаех поднел барање за развод во декември 2005 година, наведувајќи ги непомирливите разлики,[24] и разводот бил финализиран во август 2007 година [25] Во 2009 година, таа започна да се забавува со холандскиот музичар Мартин Ленобл.Двојката се сврши на Денот на вљубените 2010 година [26] и се венча на 23 февруари 2013 година, во нивниот дом во Лос Анџелес.[27] Тоа бил втор брак за двајцата.[28] Тие имаат една ќерка, родена во јануари 2011 година.[29] Еплгејт е вегетаријанец,[30] и во 2007 година се појави во реклама против крзно за ПЕТА .[31]

Здравје[уреди | уреди извор]

Во 2008 година,Луѓето објавиа дека на Еплгејт и била дијагностицирана рак на дојка. Претставник изјави: „На Кристина Еплгејт и била дијагностицирана рана фаза на рак на дојка.Рано откриен преку магнетна резонанца нарачана од лекар, ракот не бил опасен по живот. Кристина го следи препорачаниот третман на нејзините лекари и ќе има целосно опоравување.“ [32] Било објавено дека таа е без рак по двојната мастектомија, иако ракот бил пронајден само на една дојка.[29] Таа има наследна генетска одлика, BRCA1 [33] мутација, која може да предизвика рак на дојка и јајници .Нејзината мајка исто така преживеала рак на дојка. Еплгејт рече кога првпат и била дијагностицирана: „Само се тресев, а потоа, исто така, веднаш морав да преминам во режим на грижа за бизнисот“, кој вклучуваше промена на поздрава исхрана.[33]

Во август 2021 година, Еплгејт објави дека и била дијагностицирана мултиплекс склероза неколку месеци претходно.[34] Болеста силно влијаеше на нејзината способност да настапува на сетот за време на последната сезона на Мртов за мене, чиј успех го акредитира на поддршката и отвореноста на нејзината колешка Линда Карделини и водителката Лиз Фелдман во правењето разумни прилагодувања на распоредот за снимање.[35]

Во интервју за Лос Анџелес Тајмс во 2023 година, Еплгејт рече дека претстојните награди на Здружението на актерите на екранот најверојатно ќе бидат последното шоу на награди на кое присуствувала како актерка.Таа, исто така, рече дека веројатно ќе заработи пари од работа со гласовни работи и дека размислува за продукција и развој.[36]

Филантропија[уреди | уреди извор]

Еплгејт ги поддржа Фондацијата за индустријата за забава, Усвојување на училница, фондацијата за филмски и телевизиски фондови, Светска заштита на животните и Проектот Тревор.[37] Во 2003 година, таа беше портпарол на Националниот ден на тексас Ли, кој собира милиони долари за едукација и истражување за рак на дојка.[38] По нејзината дијагноза за рак на дојка, таа се појави на телевизиска специјална програма, Застанете против ракот, дизајнирана да собере средства за истражување на ракот на дојката. Едночасовниот специјален настан беше емитуван на телевизиските мрежи CBS, NBC и ABC на 5 септември 2008 година

Во 2009 година, Еплгејт ги објави плановите да се врати како амбасадор на Националниот ден на тексас на Ли.[39] Исто така, во 2009 година, таа ја основа Правилна акција за жените, добротворна фондација посветена на скрининг на рак на дојка за жени и се фокусираше на типот на скенирање со магнетна резонанца што и го спаси животот.[40] Во февруари 2015 година, ѝ беше доделена наградата Свети Винтеџ љубовни клетви на вториот годишен настан oбедини 4:човечност организиран од магазинот разновидност за нејзината посветеност и работа со Правилна акција за жените.[41]

Актерски кредити[уреди | уреди извор]

Еплгејт присуствуваше на панелот за актерска екипа Буден цела ноќ на Пелеј Фест во 2012 година

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Забелешки
1981 Jaws of Satan Kim Perry
Beatlemania Dancer
1990 Streets Dawn
1991 Don't Tell Mom the Babysitter's Dead Sue Ellen Crandell
1994 Across the Moon Kathy
1995 Vibrations Anamika
Wild Bill Lurline Newcomb
1996 Mars Attacks! Sharona
1997 Nowhere Dingbat
1998 Jane Austen's Mafia! Diane Steen
The Big Hit Pam Schulman
Claudine's Return Claudine Van Doozen
1999 Out in Fifty Lilah
2000 The Brutal Truth Emily
2001 Just Visiting Princess Rosaline / Julia Malfete
Sol Goode Girl at the Bar Uncredited
2002 The Sweetest Thing Courtney Rockcliffe
Heroes Wife Short film
2003 Grand Theft Parsons Barbara
Wonderland Susan Launius
View from the Top Christine Montgomery
2004 Surviving Christmas Alicia Valco
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy Veronica Corningstone
Wake Up, Ron Burgundy: The Lost Movie
Employee of the Month Sara Goodwin
2005 Tilt-A-Whirl Customer #1 Short film
2007 Farce of the Penguins Melissa Voice role
2008 The Rocker Kim Powell
2009 Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel Brittany Miller Voice role
2010 Going the Distance Corinne
Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore Catherine Voice role
2011 Hall Pass Grace
Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked Brittany Miller Voice role
2013 Anchorman 2: The Legend Continues Veronica Corningstone-Burgundy
2014 The Book of Life Mary Beth Voice role
2015 Vacation Debbie Fletcher Griswold
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip Brittany Miller Voice role
2016 Youth in Oregon Kate Gleason
Bad Moms Gwendolyn James
2017 Crash Pad Morgan Dott
A Bad Moms Christmas Gwendolyn James Cameo

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Забелешки
1972 Days of Our Lives Baby 3 months old
1981 Father Murphy Ada Episode: "A Horse from Heaven"
1983 Grace Kelly Young Grace Kelly Television film
1984–1985 Charles in Charge Stacy 2 episodes
1985 Washingtoon Sally Forehead 10 episodes
1986 Silver Spoons Jeannie Bolens Episode: "A Family Affair"
All Is Forgiven Simone Episode: "Mother's Day"
Still the Beaver Mandy / Wendy 2 episodes
Amazing Stories Holly Episode: "Welcome to My Nightmare"
1986–1987 Heart of the City Robin Kennedy 13 episodes
1987 Family Ties Kitten Episode: "Band on the Run"
1987–1997 Married... with Children Kelly Bundy 259 episodes[42]
1988 Dance 'til Dawn Patrice Johnson Television film
21 Jump Street Tina Episode: "I'm Okay, You Need Work"
1990 The Earth Day Special Kelly Bundy Television special
1991 Top of the Heap Kelly Bundy 2 episodes
1993 Saturday Night Live Herself / Host Episode: "Christina Applegate/Midnight Oil"
Highlander Greta Episode: "The Darkness"
1996 Mad TV Herself / Host Episode: "#201"
1997 Pauly Mariah Episode: "Through the Ringers"
1998–2000 Jesse Jesse Warner 42 episodes; also co-producer
2001 Prince Charming Kate / Princess Gwendolyn Television film
2002–2003 Friends Amy Green 2 episodes
2004 King of the Hill Colette / Attorney (voice) Episode: "My Hair Lady"
Father of the Pride Candy (voice) Episode: "One Man's Meat Is Another Man's Girlfriend"
2005 Suzanne's Diary for Nicholas Dr. Suzanne Bedford Television film
2007–2009 Samantha Who? Samantha "Sam" Newly 35 episodes; also producer
2008 Reno 911! Seemji Episode: "Did Garcia Steal Dangle's Husband?"
2009 Star-ving Herself Episode: "Married with Children...The Movie"
2011–2012 Up All Night Reagan Brinkley 35 episodes; also producer
2011–2014 So You Think You Can Dance Herself / Guest Judge 8 episodes
2012 Saturday Night Live Herself / Host Episode: "Christina Applegate/Passion Pit"
2015 Web Therapy Jenny Bologna 2 episodes
The Muppets Herself Episode: "Bear Left Then Bear Write"
The Grinder Gail Budnick Episode: "A Bittersweet Grind (Une Mouture Amer)"
2018 Ask the Storybots The Baker Episode: "Why Can't I Eat Dessert All the Time?"
2019–2022 Dead to Me Jen Harding 30 episodes; also executive producer

Театар[уреди | уреди извор]

година Наслов Улога Место на одржување Ref.
2005 година Слатка добротворна организација Добротворна надеж за вљубените Театар Ал Хиршфелд [43]

Музички видеа[уреди | уреди извор]

година Наслов Улога Уметник Ref.
2006 година „Јавна работа“ Самата Џесика Симпсон [44]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Година Здружение Категорија Номинација Резултат Ref.
1987 Young Artist Awards Exceptional Performance By a Young Actress in a New Television Series Heart of the City Победничка [45]
1988 Young Artist Awards Best Young Actress Starring in a New Television Comedy Series Married... with Children Номинирана [46]
1989 Young Artist Awards Best Young Actress Starring in a Television Comedy Series Победничка [47]
1992 Nickelodeon Kids' Choice Awards Favorite TV Actress Номинирана [48]
MTV Movie Awards Most Desirable Female Don't Tell Mom the Babysitter's Dead [49]
Young Artist Awards Outstanding Young Ensemble Cast in a Motion Picture [50]
1999 Golden Globe Awards Best Actress - Television Series Musical or Comedy Jesse [51]
People's Choice Awards Favorite Female Performer in a New Television Series Победничка [52]
TV Guide Awards Favorite Star in a New Series [53]
2003 Teen Choice Awards Choice Movie Villain View from the Top Номинирана [29]
Primetime Emmy Awards Outstanding Guest Actress in a Comedy Series Friends Победничка [54]
2004 Primetime Emmy Awards Номинирана
2005 Tony Awards Best Actress in a Musical Sweet Charity [55]
Drama Desk Awards Outstanding Actress in a Musical [56]
Theatre World Awards Theatre World Award Победничка [57]
2008 Golden Globe Awards Best Actress – Television Series Musical or Comedy Samantha Who? Номинирана [51]
Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series [58]
Teen Choice Awards Choice Comedy TV Actress [59]
Television Critics Association Awards Individual Achievement in Comedy [60]
Satellite Awards Best Actress – Television Series Musical or Comedy [61]
Primetime Emmy Awards Outstanding Lead Actress in a Comedy Series [54]
2009 Golden Globe Awards Best Actress – Television Series Musical or Comedy [51]
Primetime Emmy Awards Outstanding Lead Actress in a Comedy Series [54]
Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series [62]
TV Land Awards Innovator Award Married... with Children Победничка [63]
People's Choice Awards Favorite Female TV Star Samantha Who? [64]
2010 Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series Номинирана [65]
2012 Satellite Awards Best Actress — Television Series Musical or Comedy Up All Night [66]
2014 Teen Choice Awards Choice Movie Actress – Comedy Anchorman 2: The Legend Continues [67]
2019 Primetime Emmy Awards Outstanding Lead Actress in a Comedy Series Dead to Me [54]
2020 Golden Globe Awards Best Actress – Television Series Musical or Comedy [51]
Critics' Choice Television Awards Best Actress in a Comedy Series [68]
Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series [69]
Satellite Awards Best Actress in a Musical or Comedy Series [70]
Television Critics Association Awards Individual Achievement in Comedy [71]
Primetime Emmy Awards Outstanding Comedy Series [54]
Outstanding Lead Actress in a Comedy Series
2021 Critics' Choice Television Awards Best Actress in a Comedy Series [72]
Satellite Awards Best Actress in a Musical or Comedy Series [73]
Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series [74]
Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series
2022 Critics’ Choice Television Awards Best Actress in a Comedy Series [75]
AARP Movies for Grownups Awards Best Actress (TV) [76]
Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series Предлошка:Pending [77]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Christina Applegate“. Biography (англиски). Посетено на February 18, 2020.
 2. Rosenfeld, Laura (June 11, 2014). „She's Actually a Really Great Dancer“. Bustle. Архивирано од изворникот на August 2, 2014. Посетено на February 2, 2022.
 3. Dunn, Taylor; Scott, Rachel (July 23, 2018). „Christina Applegate on learning the power of saying 'no'. GMA. Посетено на November 10, 2021.
 4. Evans, Bradford (June 9, 2011). „The Lost Roles of Married… with Children“. Vulture. Посетено на March 3, 2021.
 5. „Pussycat Dolls Biography“. Starpulse.com. Архивирано од изворникот на June 30, 2009. Посетено на June 23, 2010.
 6. Weatherford, Mike (April 8, 2005). „Neon: Beyond Burlesque“. Las Vegas Review-Journal. Las Vegas, Nevada: News + Media Capital Group LLC. Архивирано од изворникот на April 13, 2005. Посетено на September 3, 2009.
 7. Pussycat Dolls Bio at American Entertainment Productions Архивирано на {{{2}}}.
 8. Ausiello, Michael (March 18, 2011). „Pilot News: Christina Applegate Returns to NBC“. TVLine. Архивирано од изворникот на 2023-02-26. Посетено на August 4, 2020.
 9. „Christina Applegate Emmy Award Winner“. Emmys.com. Посетено на June 13, 2012.
 10. 10,0 10,1 Simonson, Robert (December 31, 2005). „Last Dance: Christina Applegate Sweet Charity Ends Broadway Run Dec. 31“. Playbill. London, England. Посетено на February 26, 2022.
 11. 11,0 11,1 Thomlison, Adam. „Q&A“. TV Media. Посетено на August 2, 2013.
 12. Applegate Petitions for "Samantha Who?", Hollywood.com, May 25, 2009
 13. „Christina Applegate's New Lease on Life“. People. April 29, 2009. Посетено на February 26, 2022.
 14. „Christina Applegate guests on "Star-ving". Celebuzz. Архивирано од изворникот на July 26, 2011. Посетено на February 20, 2009.
 15. Ng, Philiana (September 14, 2011). „TV Ratings: 'Up All Night' Debuts Strong, 'Survivor' Down in Return“. Посетено на February 26, 2022.
 16. Празен навод (help)
 17. Nededog, Jethro (July 31, 2013). „Christina Applegate's 'Who Do You Think You Are?' Delivers 2.2 Million Viewers to TLC“. TheWrap. Посетено на February 26, 2022.
 18. „Bad Moms (2016)“. Box Office Mojo. Посетено на July 11, 2020.
 19. Sandberg, Bryn (July 11, 2018). „Christina Applegate to Star in Netflix Comedy Series 'Dead to Me' From Will Ferrell and Adam McKay“. The Hollywood Reporter. Посетено на February 26, 2022.
 20. Wright, Megh. „Christina Applegate to Star in Will Ferrell–Produced Netflix Comedy Dead to Me“. Vulture (англиски). Посетено на July 16, 2018.
 21. „Emmy Nominees Announced“. emmys.com. July 16, 2019. Посетено на August 25, 2019.
 22. „72nd Emmy Awards Nominees and Winners“. emmys.com. Посетено на July 30, 2020.
 23. 23,0 23,1 „Christina Applegate receives star on Walk of Fame in her 1st public appearance after MS diagnosis“. ABC7 Los Angeles (англиски). 2022-11-15. Посетено на 2022-11-16.
 24. 24,0 24,1 „Christina Applegate's Hubby Seeks Divorce“. People. December 6, 2005. Архивирано од изворникот на March 25, 2016. Посетено на February 26, 2022.
 25. Boehm, Kristin (August 10, 2007). „Christina Applegate's Divorce Finalized in L.A.“. People. Посетено на February 26, 2022.
 26. Lehner, Marla (April 16, 2010). „Christina Applegate is Getting Married!“. People. Посетено на February 26, 2022.
 27. Nudd, Tim (February 24, 2013). „Christina Applegate Marries Martyn LeNoble“. People. Посетено на February 26, 2022.
 28. „Christina Applegate Marries Martyn LeNoble!“. Us Weekly. February 24, 2013. Посетено на February 25, 2013.
 29. 29,0 29,1 29,2 Празен навод (help)
 30. „Christina Applegate: "Fur: Get Me Not!". People for the Ethical Treatment of Animals. 2007. Архивирано од изворникот на May 25, 2012. Посетено на January 13, 2017.
 31. Miller, Gerri (November 21, 2007). „Christina Applegate Poses for Revealing PETA Card“. Архивирано од изворникот на March 29, 2011. Посетено на February 26, 2022.
 32. Празен навод (help)
 33. 33,0 33,1 „Applegate has double mastectomy“. BBC News. August 19, 2008. Посетено на June 23, 2010.
 34. „Christina Applegate reveals she has multiple sclerosis“. NBC News. August 10, 2021. Посетено на August 10, 2021.
 35. „Christina Applegate details 'scary' period before MS diagnosis: 'This body that I had known was no longer mine'. uk.news.yahoo.com (англиски). Посетено на 2022-11-21.
 36. Rosen, Lisa (2023-02-07). „Even with MS, Christina Applegate wraps 'Dead to Me' with help from her loving co-star“. The Los Angeles Times (англиски). Посетено на 2023-02-10.
 37. „Christina Applegate: Charity Work“. Look to the Stars. Посетено на December 2, 2013.
 38. Morgan, John (March 2, 2008). „Christina Applegate gets serious about breast cancer“. USA Today. Посетено на March 28, 2008.
 39. „EXCLUSIVE: Christina Applegate Joins the Cause for Lee National Denim Day“. People. May 8, 2009. Архивирано од изворникот на December 1, 2009. Посетено на February 26, 2022.
 40. „Christina Applegate Foundation“. Right Action for Women. Архивирано од изворникот на November 10, 2010. Посетено на November 1, 2010.
 41. „Los Angeles Times“. Los Angeles Times. February 20, 2015.
 42. Patrick Kevin Day (April 12, 2012). „Fox to re-air 'Married with Children's' pilot episode“. Los Angeles Times. Посетено на December 2, 2013.
 43. „Christina Applegate“. Playbill. Посетено на July 11, 2020.
 44. Kristie Rohwedder (October 8, 2015). „Jessica Simpson's "A Public Affair" Music Video Will Skate Back Into Your Heart The Second You Revisit It“. Bustle. Посетено на April 2, 2020.
 45. „8th Annual Youth In Film Awards“. YoungArtistAwards.org. Архивирано од изворникот на April 3, 2011. Посетено на March 31, 2011.
 46. „9th Annual Youth In Film Awards“. YoungArtistAwards.org. Архивирано од изворникот на March 3, 2016. Посетено на March 31, 2011.
 47. „10th Annual Youth In Film Awards“. YoungArtistAwards.org. Архивирано од изворникот на July 16, 2015. Посетено на March 31, 2011.
 48. „All Winners - Kids' Choice Awards“. Nickelodeon. Архивирано од изворникот на January 12, 2021. Посетено на August 4, 2020.
 49. „A look back at 1992 and the first annual MTV Movie Awards“. Uproxx. June 3, 2012. Посетено на July 11, 2020.
 50. „13th Annual Youth In Film Awards“. YoungArtistAwards.org. Архивирано од изворникот на April 3, 2011. Посетено на March 31, 2011.
 51. 51,0 51,1 51,2 51,3 „Christina Applegate - Golden Globes“. Посетено на July 11, 2020.
 52. Salazar, Bryanne (November 5, 2019). „1999 PEOPLE'S CHOICE AWARDS: FASHION FLASHBACK“. Посетено на July 11, 2020.
 53. „Christina Applegate - Kennedy Center“. Посетено на July 11, 2020.
 54. 54,0 54,1 54,2 54,3 54,4 „Christina Applegate - Emmy Awards, Nominations and Wins“. Посетено на July 11, 2020.
 55. „The Tony Award Nominations“. American Theatre Wing. Посетено на July 11, 2020.
 56. Jones, Kenneth; Ku, Andrew (May 23, 2005). „Doubt, Spamalot, Twelve Angry Men, La Cage Win 2005 Drama Desk Awards“. Playbill. Посетено на July 11, 2020.
 57. „Theatre World Award Recipients“. Theatre World Awards (official site). Архивирано од изворникот на March 19, 2012. Посетено на July 11, 2020.
 58. „The 14th Annual Screen Actors Guild Awards“. Screen Actors Guild. Посетено на July 11, 2020.
 59. „2008 Teen Choice Awards winners and nominees“. Los Angeles Times. June 17, 2008. Архивирано од изворникот на September 12, 2008. Посетено на July 11, 2020.
 60. „TCA Awards: A party for TV's best. "Mad Men." "Wire." "30 Rock." Etc“. SFGate.com. July 20, 2008. Архивирано од изворникот на September 12, 2015. Посетено на July 11, 2020.
 61. „2008 13th Annual SATELLITE™ Awards“. International Press Academy. Архивирано од изворникот на November 17, 2011. Посетено на July 11, 2020.
 62. „15th Annual Screen Actors Guild Awards Winners - Complete List“. January 25, 2009. Посетено на July 11, 2020.
 63. Kimball, Trevor (April 26, 2009). „2009 TV Land Awards Spotlight M*A*S*H, Married with Children, ER, Home Improvement, Magnum PI, Knots Landing, and more!“. Посетено на July 11, 2020.
 64. „THE 35TH ANNUAL PEOPLE'S CHOICE AWARDS KICKED OFF AWARD SEASON WITH BIG NAMES AND EVEN BIGGER SURPRISES“. ViacomCBS. January 8, 2009. Архивирано од изворникот на 2020-08-08. Посетено на July 11, 2020.
 65. „The 16th Annual Screen Actors Guild Awards“. Screen Actors Guild. Посетено на July 11, 2020.
 66. „2012 Winners“. International Press Academy. Посетено на July 11, 2020.
 67. Nordyke, Kimberly (August 10, 2014). „Teen Choice Awards: The Complete Winners List“. The Hollywood Reporter. Посетено на February 26, 2022.
 68. Hammond, Pete (December 8, 2019). 'The Irishman', 'Once Upon A Time In Hollywood' Lead Critics' Choice Nominations; Netflix Dominates With 61 Noms In Movies And TV“. Deadline Hollywood. Посетено на July 11, 2020.
 69. Hipes, Patrick (December 11, 2019). „SAG Awards Nominations: 'Bombshell', 'The Irishman', 'Once Upon A Time In Hollywood' Top Film List, 'Maisel,' 'Fleabag' Score In TV – Complete List Of Noms“. Deadline Hollywood. Посетено на July 11, 2020.
 70. „2019 Winners“. International Press Academy. Посетено на July 11, 2020.
 71. Turchiano, Danielle (July 9, 2020). 'Watchmen,' 'Unbelievable' Lead List of 2020 TCA Awards Nominees“. Variety. Посетено на July 11, 2020.
 72. Schneider, Michael (January 18, 2021). 'Ozark,' 'The Crown' and Netflix Lead 26th Annual Critics' Choice Awards TV Nominations“. Variety. Посетено на January 18, 2021.
 73. Van Blaricom, Mirjana (February 1, 2021). „25th Satellite Awards Nominees for Motion Pictures and Television Announced“. International Press Academy. Посетено на February 1, 2021.
 74. „Nominations Announced for the 27th Annual Screen Actors Guild Awards“. Screen Actors Guild Awards. Screen Actors Guild. February 4, 2021. Посетено на February 4, 2021.
 75. Petski, Denise (December 6, 2022). „Critics Choice TV Nominations: 'Abbott Elementary' Leads Field With 6, Followed By 'Better Call Saul' With 5“. Deadline Hollywood. Посетено на December 16, 2022.
 76. Appelo, Tim (December 15, 2022). „Announcing AARP's 2023 Movies for Grownups Awards Nominees“. AARP. Посетено на December 16, 2022.
 77. „Nominations Announced for the 27th Annual Screen Actors Guild Awards“. Deadline Hollywood. January 11, 2023. Посетено на January 11, 2023.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Боја, Дејвид. Детски и младински актери: Филмографија на целата нивна кариера, 1914–1985 година . Џеферсон, NC: McFarland & Co., 1988, стр. 6.ISBN 978-0899502472ISBN 978-0899502472

Надворешни врски[уреди | уреди извор]