Кристина Јамтмарк

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кристина Јамтмарк, вистинско име Марија Кристина Јамтмарк,[1] (родена на 19 мај 1957 година) е поранешна шведска глумица за деца. Таа ја играла улогата на Стина, мало девојче со насмевка со раздвоени забчиња, во ТВ серијата 1964 година „Ние во Салткрикан“, која сè уште се емитува редовно на шведската телевизија, како и во последователните филмови на Салткрикан.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2020-10-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]