Криско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Криско
Родено имеКристијан Талев
Познат(а) и какоKrisko Beats
ПотеклоГаброво, Бугарија
Жанр(ови)
Занимање/ња
Инструментиvocals
Години на активност2004–present
Продукциска куќа/ќи

Кристијан Радославов Талев (роден на 11 мај 1988 година), подобро познат по неговото сценско име Криско, — рапер, текстописец, продуцент и претприемач од Софија, Бугарија. Тој е дел од издавачка куќа Соочувајќи се со рекордите на сонцето (Facing the Sun Records) и е исто така ко-сопственик на етикетата Adamand Records.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Кристијан Талев е роден на 11 мај 1988 година во бугарската престолнина Софија. Поголемиот дел од своето детство го поминал во Габрово, неговиот интерес за музика произлегува од неговото семејство и роднини, кој го инспирирал да продолжи со сериозно учество во музиката. Неговата кариера започнала уште од рана возраст, учествувајќи во значајни телевизиски емисии во Бугарија, како што се Бон-Бон и Кои е по пон . Во наредните години го прифатил неговото сценско име Криско и почнал да пишува свои песни.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

2005-2011: Рана кариера[уреди | уреди извор]

Кришко почна да пишува свои песни во 2005 година,и да биде дел од група од соседството. Подоцна почнал да студира звучно инженерство, а во 2008 година работел како инженер за звук во Радио 1 Бугарија. Од 2009 до 2010 година, накратко беше потпишан на етикетата на бугарската р. П. Спенс (Sam Sam Si Records) како продуцент и изведувач. Заедно ја снимија песната Нека Сем Сем и во 2010 година го направи својот пробив со единствениот Лудо Ношти со бугарската Евровизиска изведувачка Елица Тодорова .

2011-2016: Пробив на Криско ритми[уреди | уреди извор]

По спор со Спенс во 2011 година, Криско ја напушти својата етикета и го усвои продукцискиот таг "Криско батс". Потоа, тој беше еден од првите уметници потпишан на новооснованата бугарска издавачка куќа Facing the Sun како изведувач и продуцент.

Проекти на Криско: Слагам Крај со Невена и Миро, Кој Ден Станаме со Ангел и Моисеј, Министерка на Веселето со Бобо и Лора Караджова, Видимо Доволни со Марија Илиева , Златни Момчета со Димчо и одлика во деби синглот на Гери-Никол Ела и си Вземи сите добија исклучителни позиции во бугарските музички листи. Освен тоа, Советот за електронски медиуми на Бугарија ја сметаше песната Видимо Доволни по многу сигнали за цензурата на песната.[2]

Во 2015 година, Криско стана дел од четвртата сезона на X Factor Бугарија, каде што ги ментираше женските пејачи.[3] Дарина Јотова од неговиот тим заврши во финалето. Под менторство на Криско почнала да настапува под етапата Дара и подоцна била потпишана во Вирџинија Рекордс.[4]

2016-денес: нови проекти и Adamand Records[уреди | уреди извор]

На 20 април 2016 година, Криско го најави синглот Дали Дава Това Љубов и го цитираше како "малку поинаков проект од неговите други песни со љубовна тема". Видеото е снимено во Бали , Индонезија, каде што има локален индонезиски модел како негов интерес за љубов.[5] Во септември 2016 година, Криско ја претстави песната #OET , позната како Оште Един Танц , која исто така беше нагласена со романтична тематика. Видеото на песната беше снимено во Дубаи , Обединетите Арапски Емирати, заедно со неговата девојка Цветелина Тодорова.[6]

На 8 септември 2016 година, Криско најави создавање на сопствената издавачка куќа под името Адаманд Рекордс во заеднички напор со бугарскиот филмски продуцент Кирил Киров.[7]

На 6 октомври 2016 година, Криско беше претставен на деби синглот на бугарската пејачка Тита "Вуду кукла". Таа, исто така стана првиот изведувач што треба да се потпише на етикетата на Криско Адаманд Рекордс.[8]

Видео-спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Финанси 2010
Разрешена любов 2011
Луди нощи 2011 Радостин Сјабев-Шошо,Александар Моллов
Почивни дни 2012 S.H.O. Videos
На никой не робувам 2012 Bashmotion
Направи ме богат 2012
Не дължа нищо 2013 S.H.O. Videos
Drop Some 2013 Bashmotion
Няма к'во да стане 2013 Васил Стефанов
Министърът на веселието 2013 Bashmotion
Идеал Петрофф 2013 Bashmotion
Хората говорят 2014 Bashmotion
Било к'вот било 2014 Bashmotion
Видимо доволни 2014 Bashmotion
Златните момчета 2015 Bashmotion
Шапка ти свалям 2015 Мартин Макариев
Нашият живот 2015 Кирил Киров - Кико
Наздраве 2016 Кирил Киров - Кико
#OET 2016 Кирил Киров - Кико
Дали това любов е 2016 Кирил Киров - Кико
Лош или добър 2017 Кирил Киров - Кико
Bazooka 2017 Кирил Киров - Кико
Герои 2017 Кирил Киров - Кико
Мърдай 2018 Bashmotion
Гледай как се прави 2018 Кирил Киров - Кико
Искам да бъда с теб 2018 Кирил Киров - Кико
Мамули 2018 Adventador
Едно Ферари Модел 2019 2018 Кирил Киров - Кико
Незаменим 2019 Кирил Киров - Кико
Какво бе 2019 Bashmotion
Да или не 2019 Кирил Киров - Кико
Благодаря ти 2019 Криско
Vivaldi II Remix 2020 Bashmotion
Красиви лъжи 2020 Виктор Антонов – Rikk
Хубаво ти беше 2020 Огњан Костовски
Кавала кючек 2020 Виктор Антонов – Rikk
Грешна си 2021 Виктор Антонов – Rikk
Balenciaga Kuchek 2021 Виктор Антонов – Rikk
Тръпката 2021 Виктор Антонов – Rikk
Нове паре 2021 Љуба
Дискотеките са наши 2022 Виктор Антонов – Rikk
Бяла роза 2.0 2022 Reezy Rane
Зелена светлина 2022 Reezy Rane
Номер едно 2023 Виктор Антонов – Rikk
Такова лудо като теб 2023 Reezy Rane
Непослушен 2023 Reezy Rane
TBA 2023 Виктор Антонов – Rikk

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Криско / Биография
  2. СЕМ не може да спре "Видимо доволни" на Марија Илиева и Криско
  3. Криско става дел од журито на X Factor
  4. „Дарина Йотова веќе работи по нова песна следната музичка дебата“. Архивирано од изворникот на 2018-09-11. Посетено на 2019-02-28.
  5. Криско засне новија си клип во Бали
  6. "Още танц" со Криско од Дубаи
  7. „Музикална фирма Adamand Records со сопственици Криско и Кирил Киров - Кико“. Архивирано од изворникот на 2016-10-31. Посетено на 2019-02-28.
  8. https://www.youtube.com/watch?v=40iYKfF1Kzg