Крисет Микел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крисет Микел
Родено имеChrisette Michele Payne
ПотеклоPatchogue, Њујорк, САД
Жанр(ови)
Занимање/ња
Инструменти
Години на активност2006–present
Продукциска куќа/ќи

Крисет Мишел Пејн (8 декември 1982), професионално позната како Крисет Микел, е американска R & B и соул-пејачка на песни. Таа освои Греми награда за најдобра урбана / алтернативна изведба во 2009 година за нејзината песна "Биди во ред".

Таа претходно работела со Мотаун Рекордс и Каролина / Капитол Рекордс, но договорот завршил во 2017 година. Истата година, таа ги објавила плановите за независна музика, преку сопствен бренд, Риг Хипстер.

Почетокот на животот[уреди | уреди извор]

Мишел е родена во Централниот Ислип, Њујорк, и израснала во Патчег. Нејзиниот татко беше социолог, а мајка ѝ била психолог. Микел предводела хорови во средно училиште. Таа присуствувала на колеџот Пет градови во Дикс Хилс, Њујорк, а дипломирала со степен на вокална изведба.

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

2006–08: Музички почетоци и јас Сум[уреди | уреди извор]

Мишел е прикажана на неколку хип-хоп албуми. Таа е прикажана на албумот The Game LAX на "Let's Live". На Кралството на Џеј-З, таа е прикажана на вториот сингл "Lost One", додека на хип-хопот "Нас" е мртов, таа е трипати прикажана: на вториот сингл на албумот "Can not Forget About You", Kanye West -произведено "Сè уште сонува", и последната песна "Надеж". Таа исто така се појави на бонусната патека "Slow Down" од Ghostface Killah, The Big Doe Rehab.

Деби-албумот на Michele, I Am, беше издадена на 18 јуни 2007 година. Песната "Your Joy" беше објавена на iTunes како бесплатен сингл од оваа недела. Албумот предизвика четири синглови: "Ако имам мој пат", "Најдоброто од мене", "Биди во ред" и "Љубовта си ти". Водечкиот сингл на албумот "If I Have My Way" е прикажан на број дваесет и четири на табелата на Hot R & B / Hip-Hop Songs. "Најдоброто од мене" е прикажано на Современите песни на САД за возрасни во број дваесет и една. Во декември 2007 година, "Be OK" беше издаден како третиот сингл, кој се наоѓа на број шеесет и четири на табелата на Hot R & B / Hip-Hop Songs. Во 2008 година "Love Is You" беше издаден како четврти и последен сингл на албумот; таа достигна број деведесет на табелата за топли хип-хоп хип-хоп САД.

Во 2008 година, Мишел се појави на патеката "Rising Up" од албумот Roots "Rising Down". Мишел како гостин глумеше како и самата во The Girlfriends, во епизодата под наслов "What's Black-a-Lackin?", Која првично беше емитувана на 11 февруари 2008 година. Таа исто така напиша песна за куќата на Пејл на Тајлер Пери со наслов "Јас сум Gotta Love Jones ". Од мај до јули 2008 година, Микеле тргна на тур-турнеја низ целата земја со пејачот од другата душа, Раим ДеВон, наречен Танц на уметност на љубовта; Соланж Ноулс беше отворен чин. Во септември 2008 година, Мишел настапи двапати на Вечер на ѕвезди: Почит кон Патти ЛаБел.

2009–12: Феномен, Нека Слобода Владеење и микс изданија[уреди | уреди извор]

Во средината на 2008 година, Мишел почна да снима за својот втор албум, Водици. Во јануари 2009 година, насловната песна на албумот беше издадена како водечки сингл. Обележан е како прв соло влез на Мишел на Билборд Хот 100, каде што достигна врв на бројот 89. Ослободен на 5 мај 2009 година, албумот дебитираше на првото место на Билборд 200, продавајќи 83.000 примероци во својата отворена недела. Една недела по објавувањето на Богојавление, беше пуштен уште еден сингл, насловен како "Виновна е за мене". Тоа не го повтори успехот на "Богојавление (јас сум Оставањето)"; сепак достигна број дваесет и осум на табелата на американските хитови за хип-хоп хип-хоп. Потоа следуваа уште две: "Што правиш" во јули и "Кревки" во ноември. Првично, "Што правиш" беше планирано да биде втор сингл од албумот. Песната се одликува со Ne-Yo, кој работеше со Мишел на албумот. По објавувањето на Богојавление, таа почна да работи на нејзиниот следен албум. Мишел работела со раперот Рик Рос и канадскиот рапер / пејач Дрејк на четвртиот сингл на албумот Рос Тефлон Дон наречен "Астон Мартин Музика". Песната беше објавена на 5 октомври 2010 година. Мишел го издаде својот трет студиски албум, Let Freedom Reign, на 30 ноември 2010 година. Албумот ги вклучуваше синглите "Јас сум ѕвезда" и "Збогум игра". "Јас сум ѕвезда" беше издаден во септември, а беше проследено со "Goodbye Game" и "Не знам зошто, но јас не", и во ноември, непосредно пред објавувањето на албумот. На албумот е прикажан Мишел кој изведува хип-хоп, R & B, како и танц-поп под влијание "So Cool". Албумот дебитираше на број 25 на табелата САД Билборд 200, продавајќи 42.000 примероци во првата недела. Исто така, се искачи на седмо место на топ листите на албумите на САД во Top R & B / Hip-Hop. На 5 ноември 2010 година, беше издадена нејзината прва миксета Love Thy Brother. На 7 декември 2012 година, нејзината втора микседа насловена како Одри Хепберн беше објавена аудиовизуелна презентација. Миксети содржеа некои песни снимени за нејзиниот четврти студиски албум, вклучувајќи го и нејзиниот сингл "Шарадес", меѓу другите песни.

2013–сегашност: Подобро, Р&Б Divas ЛА, На Lyricist е Опус и Milestone[уреди | уреди извор]

Првиот сингл од нејзиниот четврти албум Better, насловен како "Charades", беше издаден на 29 јануари 2013 година. Претходно, "Charades" беше прикажан на нејзиниот втор албум на миксети, објавен кон крајот на 2012 година. Вториот сингл "A pair of Forevers" беше објавен во февруари. Премиерот го претстави следниот месец. Четвртиот албум на Mајкал, Better, беше издаден на 11 јуни 2013 година преку Motown Records. Таа беше продуцирана од Мишел, Шеа Тејлор и Поп и Даб. Микеле соработуваше со рапери како што се 2 Chainz и Wale на албумот. Албумот дебитираше на број 12 на табелата на САД Билборд 200, продавајќи 27.000 примероци во својата прва недела. Беше номиниран на Греми награди за најдобар албум на R & B. Крисета Мишел се приклучи кон глумците на R & B Divas LA за втората сезона. На 20 март 2015 година, беше објавено дека го напушта шоуто. На 24 ноември 2014 година, Мајкал го објави својот последен проект под наслов Описот на лириката за дигитално преземање. Два музички видеа беа објавени од ЕП: "Супер Крис" на 1 октомври, и "Заедно" на 15 декември.

На 12 ноември, Мишел го издаде својот сингл "Стабилен". Беше произведен од Блики Блаже, исто така од "Четири кралеви", кои во моментов соработуваат со Микеле за нејзиниот албум. "Стабилен" е водечки сингл од нејзиниот петти студиски албум Milestone, кој требаше да биде пуштен на 10 јуни 2016 година преку нејзината етикета Rich Hipster.

Во јануари 2017 медиумите објавија дека Мишел ќе настапи на инаугурацијата на Доналд Трамп. Ова беше исполнето со реакција на друштвените медиуми, поради што Мишел реагираше преку отворено писмо на Твитер, наведувајќи дека планирала нејзината изведба да служи како мост меѓу поддржувачите на про и анти-Трамп. Авторката Алија С. Кинг објави одговор на писмото на пејачот на БЕТ, изразувајќи разочарување од изборот на Микел за да настапи и чувствувајќи дека нејзиното писмо е "полицаец". Мишел првично требаше да настапи на "Make America Great Again Again!" Добредојде Прославата се одржа еден ден пред инаугурацијата, но не настапи и наместо тоа настапи на едно од инаугуративните топки следниот ден. Како одговор на нејзиното изведување, Спајк Ли ја отстрани песната на Микеле "Black Girl Magic" од неговата претстава Netflix серија She's Gotta Have It. По претставата, Мишел го објави објавувањето на нејзиниот албум No Political Genius. [1]

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Јас Сум (2007)
 • Феномен (2009)
 • Нека Слобода Владеење (2010)
 • Подобро (2013)
 • Milestone (2016 година)

Тури[уреди | уреди извор]

 • Уметноста на Љубовта Турнеја (со Raheem DeVaughn) (2008)
 • На Феномен Турнеја (2010)
 • На Milestone Турнеја (2016 Година)

Поддршка на дело

 • Жена до Жена Турнеја за Keyshia Кол (2013)
 • Ослободување Турнеја за Mary J. Blige (2013)
 • Благодарност Турнеја за Jaheim (2013)

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Година Награда Категорија Резултат
2008 година Атмосфера, Музика Награда Пробив Уметник на Годината Номинирана
Grammy Награда Најдобра Женска Р&Б Вокален Перформанс ("Ако Јас Сум На Мојот Начин") Номинирана
ОБЛОЖУВААТ Награда Најдобар Нов Изведувач Номинирана
Оддалечиме Музика Награда Виртуелна Награди: Душата Одобрени Победничка
Женски Артист на Годината Номинирана
NAACP Image Awards Одличен Нов Изведувач Номинирана
2009 година Grammy Награда Најдобрите Урбани/Алтернативни Перформанси ("Биде во РЕД") Победничка
Душата Воз Награди Најдобар Р&Б/Соул Женски Изведувач Номинирана
Урбани Музички Награди Најдобар Женски Акт Номинирана
2010 Оддалечиме Награда Оддалечиме Награда Номинирана
2013 Душата Воз Награда Најдобар Р&Б/Соул Женски Изведувач Номинирана
2014 Grammy Награда Најдобар Р&Б Албум (Подобро) Номинирана

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Chrisette Michele on 'No Political Genius' & Performing at Trump's Inaugural Ball: 'It Was My Responsibility to Say Yes with Purpose'. Billboard. Посетено на 2017-01-28.